Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Apartamentowiec od Toyo Ito, czy Gaudiego?

dll

Apartamentowiec Suites Avenue to kolejna po kompleksie Fira 2 realizacja Toyo Ito w Barcelonie. Jego fantazyjna fasada przywodzi na myśl projekty katalońskiego architekta...

18 marca przy Paseo de Gracia w Barcelonie otwarty został apartamentowiec Suites Avenue. Jest on zlokalizowany w poddanej renowacji kamienicy, w której wcześniej mieściły się biura. Nowy obiekt należy obecnie do sieci hotelarskiej Derby Hotels, mieści 41 apartamentów, a jego budowa kosztowała 24 mln euro.  Charakterystyczną fasadę budynku i jego wewnętrzne atria zaprojektował słynny japoński architekt Toyo Ito.

Jak przyznaje sam Ito , projekt był inspirowany pobliskim budynkiem La Pedrera autorstwa Gaudiego. Nie jest to jednak pierwszy budynek autorstwa Japończyka, który posiada inspirację w działach słynnego architekta. Także poprzedni barceloński projekt Ito - kompleks Fira 2 - nawiązuje swoją organiczną architekturą do charakterystycznego stylu Antonio Gaudiego. Sam projektant przyznaje zresztą, że jest zakochany w pracach Gaudiego od czasu swojego miesiąca miodowego spędzonego w Barcelonie.

Fasada apartamentowca Suites Avenue pokryta została ośmiomilimetrowymi, stalowymi płytami. Zostały one przycięte tak, by tworzyły falisty wzór, czym łączą architekturę budynku ze znajdującym się niemal naprzeciwko gmachem La Pedrera Gaudiego.

Zdaniem Toyo Ito w XXI wieku dominującą rolę będzie ogrywać architektura organiczna. Budynek przy Paseo de Gracia będzie zaś stanowił jeden z symboli narodzin tej nowej ery.

    Więcej o:

Skomentuj:

Apartamentowiec od Toyo Ito, czy Gaudiego?