Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Osiedle na Wyspie Spichrzów

red

W centrum historycznego Gdańska, nieopodal słynnego Żurawia, powstanie osiedle apartamentowców Aura Park, które nawiązuje architekturą do zabytkowych spichlerzy zbożowych. Projekt pochodzi z pracowni KIPP Projekt.

Wyspa Spichrzów w Gdańsku czasy swojej świetności przeżywała w XVI wieku. Wtedy właśnie teren został oddzielony od lądu kanałem Nowej Motławy, stając się wyspą mieszczącą ponad 300 spichlerzy. Do dziś zachowały się tylko nieliczne zabytki świadczące o świetności tego miejsca - min. Spichlerz Wisłoujście i Brama Stągiewna.

Pracownia KIPP Projekt zaproponowała wybudowanie zespołu budynków apartamentowych nawiązujących architekturą do historycznej zabudowy przemysłowej występującej na tym terenie. Osiedle ma nawiązywać do historycznych spichlerzy zbożowych. Podstawowym materiałem elewacyjnym i na dachy ma być ceramika gliniana.

Projekt jest bardzo powściągliwy i prosty, oszczędne elewacje zewnętrzne nawiązują z jednej strony do historycznej zabudowy starego Gdańska z drugiej do modernistycznej architektury okresu międzywojennego.

Pierzeja północna proponowanej zabudowy odtwarza historyczny przebieg zabudowy istniejącej. Od południa architekturę ukształtowano w postaci prostopadłych do linii brzegowej spichlerzy, zgodnie z historycznie ukształtowaną zabudową Wyspy Spichrzów.

Od strony Motławy przewidziano, dwupoziomowy bulwar nadbrzeżny z przestrzenią komercyjną oraz zielonymi skwerami z miejscami zabaw dla dzieci. Dolny bulwar będzie usytuowany tuż nad wodą, co umożliwi umieszczenie tu niewielkiej Mariny.

Program Zespołu zawierać będzie kompletny program towarzyszący, niezbędny do samodzielnego funkcjonowania nowoczesnego, wysokiej klasy zespołu mieszkaniowego, usytuowanego w centrum historycznej zabudowy wielkiego miasta. Zespół posiadać będzie odpowiednie strefowanie obszarów i funkcji

źródło: KIPP Projekt

    Więcej o:

Skomentuj:

Osiedle na Wyspie Spichrzów