Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zamieszkaj w Ruinie. Recykling w architekturze

dll

Sądzicie, że ruina to ostatni etap życia budynku? Hiszpański dom La Ruina Habitada pokazuje, że może to być dopiero jego początek.

la ruina habitada, zabytki, adaptacja, hiszpania, lofty, oli jesus castillo, dom jednorodzinny
Hiszpański dom La Ruina Habitada powstał w zrujnowanym, wiejskim domostwie. Autorem tego projektu jest Oli Jesus Castillo.
Fot. Angel Baltanas; Źródło: angelbaltanas.com

Dom jednorodzinny La Ruina Habitada został zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Oli Jesusa Castillo, dla krytyka hotelarskiego Fernando Gallardo. Tym co zaskakuje w tym projekcie najbardziej to to, że jest doskonałym przykładem architektonicznego recyclingu. Dotychczas był to trend znany z postindustrialnych miast, gdzie stare, często zrujnowane obiekty poprzemysłowe, adaptowane są na mieszkalne lofty. Czemu zatem nie powtórzyć tego na prowincji, pośród łąk i pól?

Fot. Fernando Gallardo

- La Ruina Habitada nie jest odbudowana czy też odrestaurowana. Została ona zaadaptowana na potrzeby mieszkalne - mówi o swoim domu Fernando Gallardo.

Kamienno-ceglany szkielet budynku, kryje w swoim wnętrzu czytelne odwołania zarówno do swojej przeszłości jak i nowoczesne podejście do architektury. Otwarte patio, otoczone oryginalnymi, zrujnowanymi murami przywodzi na myśl tradycyjną haciendę, natomiast część mieszkalna budynku zaskakuje dizajnerską aranżacją wnętrz i nowoczesnym systemem inteligentnego domu.

Choć projekt ma już kilka lat, to jego koncepcja może się okazać ciekawa dla osób chcących połączyć reminiscencyjny charakter miejskiego loftu z sielankową lokalizacją pośród łąk i pól. Szczególnie zachęcający może być fakt, że w polskim krajobrazie nie brakuje malowniczo zlokalizowanych ruin, które tylko czekają na swoje drugie życie.

Skomentuj:

Zamieszkaj w Ruinie. Recykling w architekturze