Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jean Nouvel i ornament

hada

Jean Nouvel jest architektem, który działając prostymi formami nie boi się ornamentu.  

nouvel, doha
Doha Office Tower w Katarze autorstwa Jean Nouvel
źródło: archdaily fot:T.Harris

 

Jean Nouvel jest architektem, który działając prostymi formami nie boi się ornamentu. Wiele z jego obiektów można nazwać dekoracyjnymi, jednak to właśnie szczegółowo dopracowany detal tych elementów, które ogólnie uważa się za zbędne w obiekcie, jak i umiejętne żonglowanie pojęciem dekoracyjności wyróżnia go spośród innych architektów.


 

Obecnie kończy się budowa kolejnego obiektu zaprojektowanego - Doha Office Tower w Katarze. Obiekt, choć prosty w formie, przesycony jest ornamentem. Delikatna struktura oplatająca budynek nadaje mu specyficznego charakteru. Sposób, w jaki została zaprojektowana elewacja wieżowca przypomina Institut du Monde Arabe w Paryżu . Ruchoma elewacja Instytutu charakteryzuje się dekoracyjnością, a każdy jej segment wykonany jest precyzyjnie i pracuje niczym zegarek.

 

 

 

 jean nouvel

Institut du Monde Arabe w Paryżu - nawiązanie do ornamentyki arabskiej

 

 

 

Doha Office Tower swoim kształtem przypomina również Torre Agbar w Barcelonie , którego elewacja pokryta jest specjalną ażurową geometryczną siatką, która, podobnie jak w paryskim Instytucie, otwiera i zamyka się w zależności od potrzeb doświetlenia wnętrz światłem naturalnym.

 

 

 

 

hada

 

 

 

Zobacz też:

 

 

 

Galeries Lafayette Berlin

 

Zaha Hadid składa hołd Bachowi

 

Chińska opera jak sterta talerzy

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Jean Nouvel i ornament