Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biblioteka Techniczna w Pradze

buma

Współczesne biblioteki, to gmachy naszpikowane technologią oferujące znacznie więcej, niż tylko wypożyczenie tradycyjnych woluminów. Nowa Biblioteka Techniczna autorstwa Projektil Architekti, która stanęła w Pradze, to odpowiedź na potrzeby czytelnika XXI wieku.

Nowa Biblioteka Techniczna wydaje się oszczędna w formie, ale w konstrukcyjnych detalach i niewidocznych gołym okiem technologicznych i przestrzennych rozwiązaniach kryje się siła projektu. 

Budynek o powierzchni 6,150 m.kw. powstał na planie kwadratu o zaokrąglonych bokach o wymiarach 70 x70 metrów. Biblioteka wchodzi w skład kompleksu uczelni technicznej i doskonale wpisuje się w zabudowę kampusu, a wraz z sąsiadującymi z nim budynkami z lat dwudziestych i siedemdziesiątych tworzy spójną całość.

Z zewnątrz biblioteka jest bardzo minimalistyczna, jednak po wejściu do środka powita nas kolorowa tęcza w stylu op-art, która znajduje się na posadzce. Kolorowy motyw znajduje się na wszystkich kondygnacjach budynku oraz w otwartej atrialnej części biblioteki. Ściany zdobią grafiki przypominające rysunki ze szkolnych zeszytów. Architekci chcieli, żeby studenci czuli się w bibliotece swobodnie. Stąd pomysł, by uczniowskie gryzmoły przenieść na ściany budynku. Nowa biblioteka ma być również miejscem spotkań i spędzania wolnego czasu. W atrium znajdują się sofy, złożone z części, tak by odwiedzający bibliotekę studenci mogli swobodnie dostosowywać ich układ do własnych potrzeb. Biblioteka jest bowiem dostępna dla wszystkich studentów kampusu, a nie tylko dla osób korzystających z jej zasobów. Projektanci liczą, iż szybko stanie się jedną z ważniejszych przestrzeni publicznych uczelni. O przystępności budynku świadczy również ilość wejść do gmachu - cztery, po jednym na każdej elewacji, tak by do biblioteki można się było łatwo dostać z każdej strony kampusu.

Czytelnie rozmieszczono na obwodzie budynku przy przeszklonych ścianach, tak aby jak najbardziej zmniejszyć zużycie sztucznego światła. Odwiedzający praską bibliotekę będą się mogli również zrelaksować na tarasie umieszczonym na dachu budynku. Jak na bibliotekę uczelni technicznej przystało, technologia dostępna będzie nie tylko w akademickich podręcznikach. Architekci zdecydowali się wyeksponować wiele elementów technicznych, by pokazać jak budynek wygląda ''od podszewki'' i jak funkcjonuje.

Część naziemna składa się z sześciu pięter, gdzie znajdują się pomieszczenia biblioteczne i administracyjne, czytelnie, sala konferencyjna oraz kawiarnia, i sięga aż trzy poziomy pod ziemię, gdzie umiejscowiono depozytorium oraz parking.

Budowa biblioteki została zakończona na początku tego roku. W tej chwili trwają jeszcze ostatnie prace wykończeniowe i przenoszenie książek do nowego gmachu. Wielkie otwarcie 3 września.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biblioteka Techniczna w Pradze