Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

3LHD Architekti: Falujące Centrum Zamet

buma

Otwarte przed paroma dniami w chorwackiej Rijece wielofunkcyjne Centrum Zamet na piątkę zdało egzamin z witruwiańskich cnót architektury. Pracownia 3LHD Architekti po raz kolejny udowodniła swą klasę i jakość współczesnej architektury w tej części Europy.

3LHD Architekti, Chorwacja, centrum zamet
Wielfunkcyjne Centrum Zamet w Rijece
3LHD Architekti

Architekci z chorwackiej pracowni przyrównali swój budynek do falującej wstęgi. Poszczególne segmenty budowli wydają się rytmicznie poruszać, jakby unosiły się pod wpływem wiatru. Wrażenie ruchu nadaje bryle dynamiczny charakter. Dynamikę podkreśla również położenie gmachu pomiędzy dwoma ruchliwymi drogami. Wkomponowany w miejską tkankę budynek wydaje się pulsować wraz z rytmem miasta.

Poszczególne skrzydła budynku rozciągają się z północy w kierunku południa. Każda ze "wstęg" mieści inną funkcję.  Elewacja centrum pokryta została ceramicznymi płytkami w kształcie pięciokątów utrzymanymi w tonacji bieli i szarości, które tworzą charakterystyczną mozaikę. Resztę fasady tworzą przeszklenia, które znajdują się na całej wysokości budynku.

Centrum Zamet ma pełnić przede wszystkim funkcje publiczne. Pomieści siedzibę władz miejskich, bibliotekę, halę sportową, parking, a część powierzchni przeznaczona będzie na cele komercyjne. Budynek będzie miejscem interakcji i spotkań mieszkańców. Forma, którą wybrali architekci z chorwackiego biura 3LHD Architekti, tworzy nową przestrzeń publiczną w Rijece. Dach budynku jest dostępny dla mieszkańców miasta. Na gmach można wejść, a system kładek, doprowadza do pobliskiego parku. Dodatkową, wspólną przestrzeń tworzy plac, który otacza centrum Zamet.

Skomentuj:

3LHD Architekti: Falujące Centrum Zamet