Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Perła morza Śródziemnego na wyspie La Maddalena

wolf

W przeciągu 18 miesięcy przekształcono stary wojskowy arsenał we włoskiej La Maddalenie w supernowoczesne, ekologiczne centrum konferencyjno-wystawowe z portem dla 700 łodzi. Projekt Stefano Boeri powstał z myślą o przyjęciu szczytu G8, obecnie Ex Arsenale służy żeglarzom oraz czasowym imprezom

stefano boeri, włochy, port, przebudowa
Ex Arsenale w La Maddalena we Włoszech - kompleks składający się z futurystycznego centrum kongresowego oraz centrum wystawienniczo-komercyjnego w zaadaptowanych starych magazynach wojskowych. Projekt Stefano Boeri Architteti
www.stefanoboeri.net

 

Tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z 6 kwietnia tego roku we włoskim mieście L`Aquila przyniosło nieoczekiwaną korzyść dla położonej kilkaset kilometrów dalej wyspy La Maddalena. L`Aquila, stolica Abruzji miała gościć latem szczyt państw G8, niestety katastrofa wymusiła przeniesienie prestiżowej imprezy. Zdecydowano się na La Maddalenę, miasto na wysepce o tej samej nazwie położonej na północ od Sardynii.

 

 

 

 

Trwał tam już od roku projekt przebudowy starego arsenału wojskowego w centrum konferencyjne oraz port żeglarski, ale po tragedii prace przyspieszyły, na budowie pracowało ponad 1600 robotników i setki specjalistów. Wysiłek się opłacił, bo już w lipcu szczyt G8 odbył się w La Maddalenie.

 

 

Dziś Ex Arsenale służy turystom z całego świata, którzy mogą tutaj zawinąć do nowego portu na 700 łodzi i skorzystać z wielu udogodnień. Odnowiono 2 kilometry nabrzeża, zmodernizowano stare wojskowe obiekty i przebudowano je do nowych celów. Postawiono też nową ikonę miasta - budynek centrum kongresowego. Nad całością założenia czuwał zespół architektów ze Stefano Boeri Architteti.

 

 

Śmiało można powiedzieć, że z zaniedbanego, mało znanego portu w basenie Morza Śródziemnego powstała prawdziwa perła. Wpływającym do Ex Arsenal już z daleka rzuca się w oczy lewitujący prostopadłościan centrum kongresowego.

 

 

 

 

Przyjął on formę szklanego, eterycznego pudełka zawieszonego 6 metrów nad wodą. Jego ściany zacienia delikatna koronka, która opatula budynek także od spodu. Wspornikowa sala podtrzymywana jest przez wycofany, również przeszklony parter, który z kolei spoczywa na bazaltowym nabrzeżu.

 

 

W środku budynku oprócz wielkiej sali konferencyjnej o powierzchni 2 tys. metrów kw. jest też wielofunkcyjna przestrzeń, która może służyć wystawom. Z wszystkich pomieszczeń roztacza się niesamowity widok na morze oraz skalistą wyspę.

 

 

Natomiast wzdłuż nabrzeża zaadaptowano do nowych celów stare magazyny oraz zbrojownie. Pozostawiono zewnętrze, ceglano-kamienne mury z charakterystycznymi arkadami, za nimi ustawiono nowe kubatury. Całość przykryto olbrzymim, lekkim dachem przypominającym żagiel. Zawieszona 10 metrów nad ziemią płaszczyzna, oparta na regularnej siatce słupów, przykrywa różnorodne struktury starych i nowych obiektów ujednolicając je.

 

 

Pod tym olbrzymim zadaszeniem o powierzchni 10 tys. metrów kw. powstały przestrzenie wystawowe, komercyjne oraz wszelkie udogodnienia potrzebne żeglarzom cumującym w porcie. Na dachu zamocowano ogniwa fotowoltaiczne, które przetwarzają promienie słoneczne w energię elektryczną.

 

 

Dawny wojskowy bunkier przekształcono natomiast w centrum rekreacyjno-sportowe o powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych.

 

 

Kompleks Ex Arsenale dopełnia hotelze 100 pokojami oraz centrum odnowy biologicznej.

 

 

Oprócz ogniw fotowoltaicznych obiekty wyposażono w panele słoneczne służące do podgrzewania wody, zainstalowano także systemy wykorzystujące wodę morską do ogrzewania budynków zimą i chłodzenia ich latem.

 

 

 

 

Dzięki zaawansowanym technologiom oraz połączeniu starej i nowej architektury kompleks Ex Arsenale jest wzorowym przykładem na zagospodarowanie cennych przyrodniczo i kulturowo wybrzeży Morza Śródziemnego. Intrygujące lewitujące centrum kongresowe oraz wielki dach rozciągnięty nad starymi arkadami dały nowy wizerunek staremu portowi La Maddaleny, który już stał się punktem obowiązkowym dla pływających w tych rejonach żeglarzy.

 

 

 

wolf

 

Zobacz też:


MAXXI muzeum w Rzymie


Drewniany dom-przystań dla żeglarzy w Helsinkach


Nowoczesne miasta portowe

 

Skomentuj:

Perła morza Śródziemnego na wyspie La Maddalena