Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kosmos w centrum Tallina

dll

W estońskiej stolicy architekci z pracowni Kosmos wznieśli nietypowy apartamentowiec. Dynamiczną formę budynku podkreślają wykrojone z jednolitej, czarnej fasady, otwory okienne i sterczące tu i ówdzie stożkowate świetliki.

AIA to to 5-cio kondygnacyjny apartamentowiec, stojący niedaleko ścisłego centrum Tallina. Został zaprojektowany przez młodą, estońską pracownię Kosmos. Posiada monolityczną bryłę, agresywnie rozpościerającą się wśród starej zabudowy tego średniowiecznego miasta. Jej skala pozwala jednak wkomponować budynek w otoczenie, tak by nie stał się on jego dominantą.

Nieregularna forma tego apartamentowca pozwala wytworzyć niewielkie, zazębiające się przestrzenie. Każdy z apartamentów posiada własny taras, dający jego mieszkańcom poczucie prywatności. Parter budynku został natomiast otwarty - i mieści przestrzeń usługowo-handlową.

Dynamiczną formę budynku podkreślają wykrojone z jednolitej, czarnej fasady, otwory okienne i sterczące to i ówdzie stożkowate świetliki. Ta różnorodność kształtów pozwala na dramatyczna grę światła zarówno wewnątrz budynku jak i na jego fasadach. Jako materiał wykończeniowy elewacji wykorzystano naturalny kamień. Powierzchnia tarasów została natomiast wyłożona naturalnym drewnem.

Budynek ma powierzchnię 5 tys. m2. Jego projekt został wyłoniony w drodze zamkniętego konkursu. Inwestycja została oddana w tym roku.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kosmos w centrum Tallina