Miedziana Cu-batura

buma

Solidne bryły pokryte miedzianą siatka zawisły nad zboczem na przedmieściach Istambułu. Dach oraz fasadę budynku pokrywają dmuchane poduszki EFTE, wykorzystane m.in. do budowy stadionu olimpijskiego w Pekinie.

teget, bank, istambuł
Akademia Yapie Kredi Bank, Istambuł, projekt: TEGET
źródło:www.teget.com

 

 

Akademia Yapi Kredi Bank autorstwa tureckiej pracowni TEGET uzupełnia kompleks dziesięciu budynków zaprojektowanych przez angielskiego architekta Johna McAslana. Jednak projektanci zrezygnowali z dosłownych nawiązań do istniejących już budynków. Nowa część stanowi dominantę całego kompleksu i wyraźnie odznacza się od pozostałych budynków tworząc nowy charakter miejsca.

 

 

 

 

 

Akademia Yapi Kredi Bank ma być wizytówką instytucji. W ośrodku szkoleni będą nowi pracownicy banku. W budynkach znajdują się sale wykładowe, pomieszczenia konferencyjne oraz duża przestrzeń publiczna dla pracowników banku. Wszystkie pomieszczenia znajdują w dwóch bryłach pokrytych miedzią, a pomiędzy nimi umieszczono atrium. Dmuchane poduszki EFTE, wykorzystane m.in. do budowy stadionu olimpijskiego w Pekinie, pokrywają dach oraz fasadę atrium. Przeszklone jest jedynie betonowe nadziemie budynku, gdzie mieści się stołówka. Atrium jest przestrzenią wspólną dla wszystkich zaprojektowaną tak, by przypominała miejską ulicę. Ławki, sztuczne drzewa, szerokie schody prowadzące do części podziemnej oraz kolorowe okiennice przysłaniające kolejne poziomy budynków organizują przestrzeń atrium. Okiennice wykonano z tkaniny w trzech kolorach - czerwonej, żółtej i niebieskiej - firmowych barwach banku.

 

 

 

 

 

 

 

Dwie rozgałęziające się miedziane bryły wyrastają z betonowego nadziemia, które ginie w momencie, gdy budynek wysuwa się nad zbocze. Budynki pokrywają naciągnięte miedziane panele, które tworzą wierzchnią warstwę. Gęstość siatki różni się na poszczególnych panelach, które ułożono nieregularnie tworząc w ten sposób wzór kratki. Podwójna fasada chroni wnętrza przed nadmiernym oświetleniem słonecznym. Fasada w ciągu dnia sprawia wrażenie lekko przymglonej, wieczorem jest ciemna, natomiast oświetlone nocą wnętrza sprawiają, iż staje się przeźroczysta. Budynek powstał na narożnej części działki i jest nieco odchylony od pozostałej części kompleksu. Dzięki temu sprawia wrażenie samodzielnego i dominującego elementu nad pozostałą grupą bliźniaczo podobnych do siebie budynków.

 

 

 

 

 

 

buma

 

 

Zobacz także:

 


Cu - dne budynki z miedzi


Cooper Union - budynek w stalowej zbroi


Zapraszające fasady, czyli...

 


Skomentuj:

Miedziana Cu-batura