Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower

JJ

W Arabii Saudyjskiej powstaje drugi co do wielkości budynek świata. Makkah Clock Royal Tower będzie także największym hotelem na świecie. Zyski z jego funkcjonowania mają służyć rozbudowie i utrzymaniu świętych miejsc islamu.

Ta spektakularna inwestycja powstaje w ramach wielofunkcyjnego kompleksu Abraj Al Bait, który zakłada przebudowę terenów wokół świętego dla muzułmanów miejsca - meczetu Al-Haram w Mekce.

Hotel będzie miał 76 pięter, na których znajdzie się 858 luksusowych apartamentów z widokiem na święte miejsce. Na szczycie tego przypominającego olbrzymi pałac budynku stanie zegar, cztery razy większy od londyńskiego Big Bena. Będzie on widoczny z odległości 17 km! W hotelu ma znaleźć się także obserwatorium i muzeum islamu.

Królewska Wieża Zegarowa Makkah Clock Royal Tower będzie się składać z betonowej struktury o wysokości 662 metrów oraz metalowej iglicy o wysokości 155 metrów. Te dwa elementy razem będą jedynie o 11 metrów niższe niż Burj Khalifa w Dubaju. Nawet sama część betonowa będzie wyższa niż obecnie drugi na świecie Taipie 101 mierzący 508 metrów.

Otwarcie hotelu nastąpi już w czerwcu natomiast zegar zacznie odmierzać czas pod koniec lipca, tuż przed początkiem Ramadanu, który przypada na 10 sierpnia. Zegar niemieckiej produkcji będzie wysoki na 43 metrów i szeroki na 45 metrów. Znajdował się będzie z każdej z czterech stron budynku. Zegar będzie widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień.

Używany powszechnie GMT ma być zastąpiony przez Mecca Time, taki cel stawiają sobie twórcy hotelu.   Zespół hoteli o wartości 3 bln dolarów, składał się będzie z 7 wież zawierając 3000 pokoi hotelowych. Za jego budowę odpowiedzialny jest holding Saudi BinLaden Group, należący do rodziny Osamy bin Ladena. Cały dochód, jaki będzie generował hotel będzie kierowany do rozbudowy i utrzymania świętych miejsc islamu. Jego wartość estetyczną oceńcie sami.

    Więcej o:

Skomentuj:

Megawieżowiec Makkah Clock Royal Tower