Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie

red

Muzeum Żydowskie w Berlinie ujawniło plany rozbudowy. Autorem budynku, który stanie się częścią sławnego kompleksu muzealnego przypominającego zdeformowaną gwiazdę Dawida jest Daniel Libeskind. Architekt, który prawie 10 lat temu stworzył tę niesamowitą bryłę.

libeskind, muzeum żydowskie, akademia, berlin, projekt
Projekt fasady
Studio Daniel Libeskind

 

 

Od otwarcia w 2001 roku muzeum przyciągnęło ponad sześć milionów ludzi z całego świata w tym tysiące grup szkolnych, korzystających z programów i imprez edukacyjnych. Muzeum opowiada historię 2000 lat historii narodu żydowskiego w Niemczech. Szczególny  nacisk, poprzez przejmujące wykorzystanie pustej przestrzeni, położony jest na historię eksterminacji 6 milionów Żydów przez Nazistów.

 

Muzeum Żydowskie w Berlinie widziane z lotu ptaka

 

Muzeum Żydowskie w chwili obecnej składa się z dwóch części połączonych podziemnymi przejściami: Kollegienhaus - barokowego budynku byłego sądu pruskiego i metalowej konstrukcji w kształcie zygzaka zaprojektowanej przezLibeskinda.

 

Projekt biblioteki

 

Nowa placówka zjednoczy bibliotekę, archiwum oraz nowe biura pod jednym dachem. Celem Akademii jest pomoc we wzroście roli edukacji o holokauście. Zadanie zaaranżowania Akademii powierzone zostało Danielowi Libeskindowi - autorowi nowego budynku muzeum (2001) oraz jego późniejszej rozbudowy (2007).

 

 

Projekt wnętrza Akademii.

 

Akademia pomieści rozrastające się archiwum i zbiory biblioteczne oraz stanie się przestrzenią wydarzeń i programów edukacyjnych. Na jej miejsce wyznaczono halę targową (Blumengrossmarkt) usytuowaną na przeciwko muzeum. Libeskind zaprojektował nowe wejście integrujące akademię z resztą kompleksu, za razem nienaruszające jednak struktury hali. Zewnętrzną ścianę hali penetrować będzie forma pochylonego sześcianu odwołująca się do głównego wejścia muzeum i frontu późniejszej rozbudowy po drugiej stronie  Lindenstrasse. Kształt sześcianu również odnaleźć można w muzealnym Ogrodzie Wypędzonych i oszklonym dziedzińcu.

 

 

- Jestem podekscytowany, że mogę wnieść kolejny wkład w Muzeum Żydowskie w Berlinie. Program Akademii będzie kontynuował i ożywiał misję Muzeum Żydowskiego - edukacji i historycznego zrozumienia - skomentował Libeskind.

 

 

 

Jej otwarcie planowane jest na koniec 2011 roku.

 

 

 

Czytaj wiecej

 

 

 

Zobacz także:

Libeskind prosi o pomoc

Centrum Pompidou w Metz już gotowe!

TOP 5 BRYŁA poleca

 

 

Skomentuj:

Libeskind rozbuduje Muzeum Żydowskie w Berlinie