Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ekomuzeum pachnące drewnem

red

Ekomuzeum w Rennes we Francji to przykład zręcznego połączenia ekologicznego myślenia o przestrzeni z nowatorskimi rozwiązaniami budowlanymi, pokazujący jak wykorzystać energię, która płynie ze środowiska naturalnego.

Architektura tworzona w zgodzie z prawami natury zawsze kieruje swoją uwagę na szczególne poczucie harmonii między ludzkim siedliskiem a światem przyrody. Ale nie każde muzeum wygląda jak to w Rennes. Zaprojektowane przez Guinée Potin, duet projektantów z Nantes, nie tylko wita zwiedzających interesującą architekturą zewnętrzną, ale i fantazyjnym wnętrzem. Ekomuzeum kryje w sobie placówkę edukacyjną zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Cała przestrzeń budynku została zaprojektowana tak, by uzmysłowić bliskość środowiska naturalnego, czemu służą rozległe przestrzenie i obecność ekologicznego budulca.

Budynku nie należy mylić z pomnikiem przyrody. Nie jest to jednak wcale takie łatwe, ponieważ jego konstrukcja niemal zlewa się z otoczeniem. Muzeum zostało opatulone nieoczyszczonym drewnem kasztanowym, a gont uzupełniono podstawą z barwionego naturalnymi odcieniami betonu. Całości charakteru dodaje wieloboczny iluminator z otwierającą go na przestrzeń zewnętrzną przeszkloną fasadą.

Ta część znajduje swoje przedłużenie wewnątrz muzeum. I tu prawdziwa gratka dla zwiedzających: świetliki o nieregularnych kształtach, belkowania, okładziny uwydatniające strukturę drewna czy w końcu filary z surowych pni drzew - wszystko to sprawia wrażenie, że budynek „rośnie”. Co więcej, to świetnie koresponduje z zielonym obszarem dachu, na którym znajdują się kuszące ciszą i naturalnym pięknem ogrody.

To na wskroś współczesne muzeum jest ciekawym dialogiem nowoczesności ze środowiskiem naturalnym. Jednak to nie popis szalonej wyobraźni artystów się tutaj liczy. Najważniejsza pozostaje idea równowagi z przyrodą, którą projekt w pełni wciela przy wykorzystaniu organicznych i czystych ekologicznie materiałów oraz utrzymanych w tym samym stylu elementów dekoracyjnych i wykończeń.

Skomentuj:

Ekomuzeum pachnące drewnem