Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ryugyong Hotel budzi się z letargu

buma

Uznany przez amerykański magazyn Esquire za najgorszy budynek w historii ludzkości, północnokoreański Ryugyong Hotel budzi się z letargu. Po ponad dwudziestu latach od rozpoczęcia budowy hotel widmo ma szansę na ukończenie.

Ryugyong Hotel
Ryugyong Hotel
Ryugyong Hotel

 

Ryugyong Hotel miał być symbolem rozwijającej się północnokoreańskiej gospodarki oraz odpowiedzią na igrzyska olimpijskie w Seulu, które odbyły się w 1988 roku. Budowę hotelu rozpoczęto rok wcześniej, by odciągnąć uwagę świata od sąsiada i zachęcić zachodnich inwestorów do udziału w przedsięwzięciu.

 

Ryugyong Hotel

źródło: bitternet.com

 

Betonowa konstrukcja zaprojektowana przez Paektu Mountain Architects & Engineers z roku na rok stawała się wyższa. Koreański dyktator, Kim Ir Sen, upatrywał w niej symbol siły i potęgi państwa.

 

 

 Ryugyong Hotel

źródło: uk.reuters.com

 

Prace budowlane trwały do 1992 roku. Obiekt liczący 105 pięter osiągnął wysokość 330 metrów i przez długi czas pozostawał w czołówce najwyższych budynków na świecie. Ryugyong Hotel ma kształt piramidy i składa się z trzech skrzydeł nachylonych pod kątem 75 stopni. Piętra połączone zostały na planie koła, pierwotnie przewidziano także miejsce na pięć obrotowych restauracji i taras widokowy. W hotelu znajduje się aż 3000 pokoi, ale to zdecydowanie za dużo, jak na miasto, do którego turyści mają ograniczony dostęp.

 

 Ryugyong Hotel

źródło: skyscrapercity.com

Po upadku Związku Radzieckiego, głównego darczyńcy, nie było już środków na dalsze prace. Na początku lat 90 - tych Korea Północna pogrążyła się w kryzysie gospodarczym i zahamowało to już kompletnie ogromną inwestycję. Ryugyong Hotel stał się symbolem upadku, a nie siły i postępu, jak chcieli północnokoreańscy dyktatorzy. Pusta, betonowa skorupa zyskała przydomek "hotel widmo?, który trwale wpisał się w krajobraz miasta Pjongjang (Phenian). Władze tak bardzo nie mogły przeboleć porażki, iż kazały nawet usuwać wizerunek budowli ze zdjęć. W ich świadomości hotel przestał istnieć, ale niestety budynek nie zniknął z powierzchni ziemi.

 

 Ryugyong Hotel

źródło: unfinishedbuildings.org

Wydawało się, że nic już nie zmieni takiego stanu rzeczy, tym bardziej iż niektórzy eksperci budowlani obawiali się, że budynek może się zawalić. Jednak po 16 latach od wstrzymania budowy egipski koncern Orascom Group podjął się dokończenia Ryugyong Hotel. Niedawno rozpoczęły się prace budowlane. Odnowiono najwyższe piętra, zamontowano okna i anteny telekomunikacyjne. Hotel jako najwyższy budynek w kraju będzie służył teraz jako wieża nadawcza dla nowej koreańskiej sieci telefonii komórkowej. Dotychczas tylko notable mogli korzystać z telefonów komórkowych. Nowe przedsięwzięcie ma objąć około 100 tys. abonentów.

 

Ryugyong Hotel

źródło: bitternet.com

 

Północnokoreański reżim wspomógł finansowo odbudowę hotelu, nie jest jednak znana kwota, którą zdecydował się wyłożyć.

Hotel przez długi czas znajdował się na architektonicznym cmentarzysku. Do tego roku należał do niego tytuł najwyższego budynku świata, którego budowę przerwano. Ciekawe czy kiedykolwiek będzie służył zgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem?

 

buma

 

Zobacz także:

 

Projekt: Monster

Kowloon Walled City

Hotel w kamieniołomie

Skomentuj:

Ryugyong Hotel budzi się z letargu