Wycinanki na Politechnice Białostockiej

bec

W Białymstoku powstaje nowy gmach tamtejszej Politechniki, którego formy inspirowane są tradycyjnymi wycinankami. Czy obserwujemy narodziny nowego nurtu w polskiej architekturze, opartego na inspiracjach płynących ze sztuki ludowej?

Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej
Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej
fot: Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta

Trwają prace nad budową gmachu Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej. Budynek, który ma zostać oddany do użytku pod koniec 2012 roku, stanowi interesujący przykład współczesnej interpretacji tradycyjnych motywów.

Obiekt zaprojektowany przez wrocławską pracownię AA Studio zdobył pierwsze miejsce w konkursie architektonicznym zorganizowanym w imieniu Rektora Politechniki Białostockiej przez miejscowy oddział SARP. Zdaniem jury nagrodzony projekt prezentował szereg walorów, wśród których wymienić należy "trafną dyspozycję przestrzenną" oraz "poszukiwania kulturowego zakorzenienia".

Inspiracją dla kompozycji i rozplanowania całego założenia stał się pałac Branickich w Białymstoku. Podobnie jak barokowa rezydencja, gmach CNK składa się z trzech skrzydeł na planie litery "U". Pomiędzy nimi powstał reprezentacyjny dziedziniec. Prowadzi na niego szeroka kładka na wysokości pierwszego piętra, dzięki czemu strefa wejściowa oraz ciąg komunikacji pieszej oddzielone są od ruchu kołowego. Elewacje masywnych, prostopadłościennych brył skrzydeł bocznych zostały oblicowane prefabrykowanymi betonowymi panelami. W miejscach otworów okiennych zamiast pełnych prefabrykatów zastosowano elementy ażurowe, o formie inspirowanej motywami tradycyjnych, podlaskich wycinanek. Ten sam element został zastosowany w niektórych partiach środkowego, niemal całkowicie przeszklonego skrzydła.

W ten niebanalny sposób prosta, neo-modernistyczna architektura łączy się zarówno z miejscową architekturą historyczną, jak i z lokalną twórczością ludową. Architekci z AA Studio starali się nawiązać z nią dialog bez kopiowania form z przeszłości i prób imitowania folkloru. Czy im się to udało? Na oceny wydaje się być jeszcze za wcześnie, ale już dziś można dostrzec, że współczesna architektura polska coraz częściej szuka związków z tradycją.

Skomentuj:

Wycinanki na Politechnice Białostockiej