Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego

red.

Hala sportowa w Bytomiu projektu Pracowni Maćków, to jeden z nowocześniejszych obiektów sportowych w kraju. Nic dziwnego, że została doceniona po raz kolejny.

Zwycięzców wyłoniono spośród 60 zgłoszonych projektów z 34 gmin regionu śląskiego. Wielofunkcyjna hala sportowa "Na Skarpie" w Bytomiu zdobyła nagrodę marszałka w kategorii architektura.

Warto przypomnieć, iż projekt Hali w Szombierkach wybrano w drodze konkursu ogłoszonego przez Urząd Miejski w Bytomiu. Wygrał wówczas świeży pomysł niebanalnej i nowatorskiej wrocławskiej pracowni. Propozycja obiektu sportowego nawiązującego kolorem i kształtem do bryły węgla okazała się oryginalną i bezkonkurencyjną wizją. Do realizacji wykorzystano antracytowe wykończenia, a dzięki wstawieniu w środku przeszklonego pasa uzyskano efekt przeciętej bryły. Umiejscowienie hali na szczycie kilkumetrowej skarpy sprawiło, że obiekt zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zdaje się być jeszcze większy niż jest w rzeczywistości.

W środku zaprojektowano boisko o wymiarach 44x24 m., służące do rozgrywek ligowych siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej i nożnej halowej. Ulokowano przy nim widownię na 1000 miejsc, z czego około 400 jest stałych, natomiast reszta jest ruchoma. Po ich złożeniu zwiększa się przestrzeń na parkiecie, dzięki czemu hala może służyć również za miejsce do organizacji koncertów i targów. Do godziny piętnastej boisko jest wykorzystywane przez uczniów sąsiedniego Zespołu Szkół Technicznych. Wówczas za pomocą specjalnych kotar jest dzielone na trzy części, by poszczególne klasy nie przeszkadzały sobie w ćwiczeniach. Po tym czasie hala oddawana jest w ręce lokalnych drużyn.

Obiekt mieści w sobie również dwupoziomową salkę kondycyjną, saunę, pomieszczenia trenerów wyposażone w komputery, multimedialną salę konferencyjną oraz ściankę wspinaczkową. Za sprawą 14,5 m wysokości jest jedną z najwyższych w kraju. Bez wątpienia jest także jedną z najciekawszych, gdyż kryje się za przeszklonym wyłomem w elewacji, wypadającym akurat na strome zbocze skarpy, dodając adeptom alpinistyki wrażeń.

Hala widowiskowo-sportowa "Na Skarpie" uchodzi za obiekt wyjątkowy, budzący dumę zarówno mieszkańców, jak i władz miasta Bytomia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego