Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie!

red.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie otrzymało nagrodę w konkursie Cemex Building Award.

Justus Pyzall i Bartłomiej Kisielewski (od lewej)
Justus Pyzall i Bartłomiej Kisielewski (od lewej)
Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta

W finale konkursu rozstrzygniętego pod koniec października w Monterrey (Meksyk) znalazły się dwa obiekty z Polski: Prosta Tower, autorstwa pracowni Kuryłowicz & Associates, oraz nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jury uznało, że najlepszym budynkiem użyteczności publicznej na świecie wykonanym z betonu architektonicznego jest nowy gmach Muzeum.

Nagroda CEMEX Building Award przyznawana jest od 20 lat architektom i inwestorom za najlepsze obiekty zrealizowane przy użyciu technologii betonowej na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dotychczas w konkursie nagrodzono projekty z ponad 20 krajów świata. Nagroda przyznawana jest w trzech kategoriach: budynki mieszkalne, budynki publiczne i przemysłowe oraz obiekty infrastrukturalne i urbanistyczne. W tym roku do XX edycji konkursu zgłoszono w sumie 634 projekty.

W kategorii obiektów publicznych główną nagrodę Cemex Building Award 2011 otrzymał nowy budynek Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Autorami projektu muzeum są polsko-niemiecki zespół Pysall.Ruge Architektenoraz Bartłomiej Kisielewski. Projektantem konstrukcji jest firma Arup Polska. - To wielkie wyróżnienie dla całego zespołu projektowego i osób zaangażowanych w realizację tej inwestycji. Pokazuje też, że w Polsce powstają obiekty, które dostrzegane są na świecie - mówi Bartłomiej Kisielewski, współwłaściciel krakowskiego biura Horizone Studio, współautor projektu.

Budynek został oddany do użytku w październiku 2010 r. Pełni funkcje reprezentacyjno-ekspozycyjne, biurowe oraz naukowo-konferencyjne. Nowoczesny obiekt, twórczo nawiązuje do historycznego krajobrazu dawnego lotniska. Budynek w przeważającej części wykończony jest przy użyciu eksponowanego betonu architektonicznego w dwóch kolorach: jasnej szarości oraz antracytu. Zgodnie z założeniami autorów projektu monochromatyczne wielkoformatowe powierzchnie betonowe mają być tłem dla umieszczonych wewnątrz budynku eksponatów i detali architektonicznych.

źródło: krakow.gazeta.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Mamy najlepszy betonowy budynek na świecie!