Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku

red

Ten album to fascynująca podróż śladami modernistycznej architektury. Zobaczmy przedwojenną Warszawę w obiektywie wybitnego fotografa Czesława Olszewskiego.

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku.
Kamienica K. Bertoniego, architekt Stefan Tworkowski, budowa w roku 1938, ul. Dynasy 6
fot. Czesław Olszewski

Czesław Olszewski (1894-1969) należał do generacji organizującej w niepodległej Polsce zawodowy ruch fotograficzny na potrzeby nowoczesnej prasy, instytucji rządowych i wydawnictw propagandowych. Współpracował w latach 30. z najważniejszym magazynem branżowym "Architektura i Budownictwo" oraz z luksusowym miesięcznikiem "Arkady" poświęconym szeroko rozumianej kulturze wizualnej, materialnej i sztuce. To na ich łamach ukazywały się fotografie Olszewskiego dokumentujące nowopowstającą architekturę warszawską, wnętrza sklepów i luksusowych willi. Stworzył najobszerniejszy znany, liczący ponad 1200 zachowanych negatywów zbiór fotografii nowoczesnej polskiej architektury.

Album fotografii Czesława Olszewskiego wydany przez Galerię Raster jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To fascynująca podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury.

Publikacja albumowa pt. "Czesław Olszewski Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku." to pierwsze w Polsce książkowe opracowanie przedwojennej fotografii architektury nowoczesnej. Publikacja jest próbą wskrzeszenia doskonałości międzywojennej warszawskiej szkoły architektury, ale zarazem jest opowieścią o idealistycznym, modernistycznym spojrzeniu. O tym, jak architektura tworzy nowy ład przestrzenny i estetyczny oraz jak fotografia kreuje w nas jego świadomość.

Album zawiera prawie 300 archiwalnych fotografii przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.

Część albumową poprzedzają eseje prof. Marty Leśniakowskiej i Piotra Jamskiego, specjalistów z Instytutu Sztuki PAN, które przybliżają sylwetkę Czesława Olszewskiego oraz znaczenie i specyfikę historycznej fotografii architektury.

Opracowanie: Łukasz Gorczyca, Piotr Jamski, Michał Kaczyński, Marta Leśniakowska

    Więcej o:

Skomentuj:

Warszawa Nowoczesna. Fotografie z lat trzydziestych XX wieku