Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Business Garden w Warszawie. Ta architektura przypomina statki ze Star Treka!

warszawa.gazeta.pl

Dobiega końca budowa jednego z najbardziej nietypowych zespołów budynków w Warszawie. Biurowce o obłych kształtach powstały w tej samej pracowni co Stadion Narodowy. Zobacz projekt JSK Architekci

Do 2018 roku, u zbiegu ulic Żwirki i Wigury oraz 1 Sierpnia powstanie jeden z najbardziej oryginalnych kompleksów biurowych w Warszawie - Business Garden. Na sześciohektarowej działce stanie w sumie siedem budynków. Już dziś kończą się prace nad dwoma pierwszymi.

Z zewnątrz elewacje budynków ujęte są w śnieżnobiałą kratownicę, budzącą skojarzenia z modernistycznymi budynkami wybitnego architekta Marka Leykama. Elewacja oglądana pod kątem wygląda jak lita biała ściana. A gdy patrzy się na nią na wprost, głębokie "żyletki" podkreślają duże przeszklenia i dodają im przejrzystości. Oprócz funkcji estetycznej "żyletki" chronią wnętrza przed ostrym słońcem.

- W biurach jest widno, tym bardziej że na piętrach praktycznie nie ma wewnętrznych słupów - mówi Paweł Bracichowski, kierownik projektu z firmy SwedeCenter, inwestora kompleksu.

- Przy naszych listopadach mogłoby się wydawać, że przed słońcem nie trzeba się chronić. Ale prawda jest taka, że dużo więcej energii pochłania ochłodzenie budynku niż jego ogrzanie. A Business Garden ma być bardzo ekologiczny i energooszczędny - tłumaczy Zbigniew Pszczulny, architekt z pracowni JSK, która projektowała kompleks.

Wewnątrz kompleksu konserwatywna kratownica ustępuje feerii obłości i falistych kształtów. Budynek bliżej ul. Iłżeckiej ma od strony parku trzy zaokrąglone cyple. A budynek od Żwirki i Wigury ma po wewnętrznej stronie dwie obłe wieże. Jedna z nich ustawiona jest na ukośnych dźwigarach. Wygląda zupełnie jak statek kosmiczny Enterprise z serialu "Star Trek". - Zasada była taka, że zewnętrzne budynki mają mieć twarde, proste linie, nadające ramy całemu kompleksowi. W środku zaś miało być jak najwięcej obłości i kształtów falistych, dzięki którym budynki będą się lepiej wtapiać w planowany pośrodku park - opowiada Zbigniew Pszczulny z pracowni JSK Architekci.

Michał Wojtczuk

    Więcej o:

Skomentuj:

Business Garden w Warszawie. Ta architektura przypomina statki ze Star Treka!