Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hotel Monopol w Zabrzu odzyskał dawny blask

red

Przed laty hotel był dumą zabrzan, niedawno dobiegł końca jego remont. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków

Hotel Admiralspalast
Hotel Admiralspalast przy Kronprinzenstrsasse 305 był przed wojną określany zabrzańskim "drapaczem chmur" i zyskał na tyle dużą sławę, że często jego wizerunek pojawiał się na pocztówkach. Gmach zaprojektowali berlińscy architekci: Bielenberg i Moser. Hotel architektonicznie miał naśladować modny ówcześnie styl amerykańskich wieżowców. Budynek powstawał cztery lata od 1924 roku.
fot. www.zabrze.aplus.pl

Budowa hotelu Admiralspalast rozpoczęła się w 1924 r. Trwała cztery lata. Projektantami gmachu byli berlińscy architekci Bielenberg oraz Moser. Ich projekt naśladował modny ówcześnie styl amerykańskich wieżowców. Mieszkańcy określali go mianem "drapacza chmur". Budynek stał się na tyle popularny, że przez długi czas był ulubionym motywem miejskich pocztówek. Po wojnie budynek pełnił funkcję hotelową do 1995 r. i od tamtego czasu nie przyjmował już gości.

Hotel Admiralspalastfot. www.zabrze.aplus.pl

Dopiero niedawno na remont elewacji zdecydowało się Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych. - Udało się ją nam przywrócić do pierwotnego stanu. Robotnicy wymienili tynki, zdobienia i blachę na kopule. Nowe są też okna. Wszystkie prace odbywały się pod nadzorem konserwatora zabytków. Teraz, po ich zakończeniu, możemy powiedzieć, że przywracamy budynek miastu - mówi Aleksander Cichoń, dyrektor zespołu hoteli w WPUT.

Jednak co stanie się z budynkiem w przyszłości? Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Usług Turystycznych może samo zadbać o remont wnętrz, albo próbować sprzedać zabytek. Najbardziej prawdopodobna jest jednak opcja dzierżawy gmachu. Dyrektor Aleksander Cichoń liczy na to, że nowa elewacja przyciągnie najemców.

 

ZDJĘCIA HOTELU MONOPOL W ZABRZU>>>

 

źródło: katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Hotel Monopol w Zabrzu odzyskał dawny blask