Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Chorzów: zlikwidują estakadę by powstał miejski rynek

red

W Chorzowie ogłoszono wyniki konkursu na projekt przebudowy miejskiego rynku. Zwycięska praca zakłada wyburzenie estakady, która obecnie przecina tę część miasta

Projekt przebudowy rynku w Chorzowie
Projekt przebudowy rynku w Chorzowie
UM w Chorzowie

Estakada na chorzowskim rynku powstała w latach 70. ubiegłego wieku. Obecnie miejsce to nie należy do reprezentacyjnych punktów miasta. Pomysł na jego przebudowę pojawił się już wiele lat temu.

Po wyburzeniu estakady będziemy musieli zrobić projekt rewitalizacji rynku. To szansa, żeby Chorzów stał się normalnym, europejskim miastem - mówił już jedenaście lat temu Joachim Otte, ówczesny wiceprezydent Chorzowa.

Przez następne dziesięć lat z estakadą jednak nic się nie działo. Dopiero przed rokiem ją wyremontowano, położono nową nawierzchnię, zamontowano oświetlenie i osłony. Ten zabieg kosmetyczny niewiele pomógł, mieszkańcy i władze ciągle są zwolennikami wyburzenia konstrukcji. Jednak by pozbyć się estakady powstać najpierw musi obwodnica miasta, która może kosztować nawet 1,4 mld zł.

Rynek w Chorzowie obecnieRynek z estakadą (fot. Google Street View)

Chorzów jednak już zaczął przygotowania do przebudowy rynku. Najpierw po wschodniej stronie estakady zbudowane zostanie centrum przesiadkowe. Te ma być gotowe w maju przyszłego roku. Dopiero później ma się rozpocząć przebudowa płyty rynku, według projektu wyłonionego w konkursie.

Warunkiem było, by architekci przygotowali wersję rynku z estakadą oraz bez niej - mówi Krzysztof Karaś, rzecznik chorzowskiego urzędu miasta.

Zwycięski projekt przygotował zespół architektów złożony z: Tomasza Kozłowskiego, Maksymiliana Kozłowskiego, Janusza Gąsiorowskiego, Janusza Korzenia, Sebastiana Rosenberga i Marcina Majera.

To przemyślany projekt i możliwy do realizacji. Teraz przygotujemy dokumentację techniczną. Prace będą mogły się rozpocząć w 2016 r. Będą kosztowały około 10 mln zł - mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Jurorzy zwrócili jednak uwagę, że architekci muszą jeszcze uzupełnić swój projekt o kilka elementów. Na wizualizacjach brakuje niskiej zieleni, drzew, fontanny lub lustra wody przed ratuszem. Póki co miejski rynek zostanie przebudowany w wersji z estakadą. Ta może zniknąć z panoramy chorzowskiego rynku dopiero po wybudowaniu obwodnicy. Jeśli inwestycję uda się zrealizować w pełnym zakresie to mieszkańcy Chorzowa mogą zyskać atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu.

 

czytaj więcej: katowice.gazeta.pl

Skomentuj:

Chorzów: zlikwidują estakadę by powstał miejski rynek