Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Domy na wodzie w Mielnie

red

Pływające domy nie są już wyłącznie domeną holenderskich miast. Coraz częściej można zobaczyć je w Polsce

Nowoczesne, pływające domy w Mielnie zostały zaprojektowane przez Marcina Baranowskiego i Macieja Kufla. Znalazły się one nad jeziorem Jamno. Są one dostępne dla każdego, można je wynająć nawet na kilka dni.

Tak zwane houseboaty nie mają w Polsce uregulowanego statusu prawnego dlatego formalnie w rejestrze figurują jako jachty. Obiekty zostały zaprojektowane tak, że można je z łatwością transportować drogą lądową co sprawia, że te mogą być usytuowane niemal w dowolnym miejscu: na rzece w centrum miasta czy malowniczo położonym jeziorze. Mimo skromnych rozmiarów architektom udało się rozplanować wnętrze tak, aby w środku znalazło się wszystko czego można oczekiwać od normalnego budynku mieszkalnego.

Podstawę konstrukcji obiektów stanowi pływak z siatkobetonu, który połączony ze szczudłowym cumowaniem zapewnia jej stabilność nawet przy silnym wietrze. Zastosowana konstrukcja sprawia, że domki nie muszą być wyciągane z wody w okresie zimowym i można z nich korzystać przez cały rok.

Projektując domy na wodzie myśleliśmy o ekologii i naturze, dlatego wśród materiałów budowlanych i wykończeniowych dominują drewno i beton - opisują architekci.

Naturalne materiały widać zwłaszcza we wnętrzu. Pokoje niemal w całości ozdobione są drewnianymi elementami. Elewację wykonano ze świerka skandynawskiego.

Do wykończenia domów staraliśmy się nie używać chemii, dlatego elewacje i wnętrza zostały wykonane z nieimpregnowanego drewna, które będzie naturalnie się starzeć - dodają projektanci.

Do ekologii nawiązują też umieszczone na dachu solarne panele, które pomagają ogrzać domki w chłodniejsze dni.

Domki powstały w kilku wariantach. Jedne posiadają ogromne, panoramiczne okna, przez które można podziwiać krajobraz okolicy, inne wyposażone są w silnik, który umożliwia bezproblemowe przemieszczanie się po jeziorze.

    Więcej o:

Skomentuj:

Domy na wodzie w Mielnie