Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lustrzany dom pod Warszawą. Jak powstają lustrzane domy?

red

Dom lustrzany to pomysł architekta Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Parter został pokryty alucobondem - materiałem imitującym lustro, przez co cały budynek zdaje się unosić w powietrzu.

Lustrzany dom pod Warszawą: RE: Mirror House 1.0. Proj. REFORM Architekt
Lustrzany dom pod Warszawą: RE: Mirror House 1.0. Proj. REFORM Architekt
Mat.REFORM Architekt

Lustrzany dom pod Warszawą - alucobond w roli głównej

Lustrzany dom jednorodzinny zaprojektował Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM Architekt. Budynek zlokalizowany został w podwarszawskim Izabelinie w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Dom ma mieć dwie kondygnacje, a jego całkowita powierzchnia wyniesie 400 m kw. Projekt budynku oparto na dwóch, poziomo zestawionych ze sobą bryłach. Elewacja dolnej części została niemal całkowicie pokryta alucobondem - materiałem imitującym lustro.

„W projektach stosuję alucobond – aluminiową płytę kompozytową, składającą się z dwóch zewnętrznych blach aluminiowych, wypełnionych rdzeniem mineralnym. Taka płyta może mieć właściwości lustrzane bądź pozostawać w neutralnym kolorze”

– mówi Marcin Tomaszewski.

Alucombond jest twardy i niezwykle wytrzymały. Pokrytej nim elewacji nie trzeba odnawiać ani odświeżać, a jeżeli zajdzie konieczność – wystarczy umyć powierzchnie czystą wodą.

Zastosowanie alubocondu ma sprawić, że odbijający się w lustrzanych płytach las stanie się częścią budynku, a biała bryła piętra będzie sprawiać wrażenie, że unosi się w powietrzu. Projektanci uzyskali w ten sposób ciekawy efekt przedłużenia lasu i zatarli granicę między budynkiem a naturą.

Zobacz także: Lustrzany domek ożywił zaniedbany plac zabaw>>

Lustrzany dom - projekt

W środku, w parterowej części zaprojektowano strefę dzienną i techniczną oraz pokój gościnny z toaletą. Część dzienną stanowi otwarta kuchnia, jadalnia i salon. Część techniczna to garaż, który będzie mógł pomieścić dwa samochody oraz kotłownia. Projekt domu przewiduje też powstanie sporej wielkości tarasu, do którego można się dostać bezpośrednio z salonu i holu wejściowego. Na drugim piętrze architekci zaplanowali strefę prywatną domowników. Znajdą się tu dwie sypialnie z łazienkami, pokój biurowy i pralnia.

Jak powstają lustrzane domy?

Marcin Tomaszewski z pracowni REFORM zaprojektował do tej pory kilka lustrzanych domów – każdy różni się zarówno bryłą, jak i miejscem elementów lustrzanych na fasadzie. Czym właściwie są domy lustrzane? Terminem tym określa się bryłę domu o tradycyjnej budowie, której zewnętrzna elewacja wykończona jest materiałem imitującym lustro.

„Domy lustrzane to tak naprawdę nieskończenie wiele możliwości. Do tej pory każdy dom lustrzany, który zaprojektowałem, jest inny. Jeden z projektów jest w całości domem lustrzanym, drugi tylko do połowy, ponieważ fasada jest pokryta materiałem tylko na parterze. Jeszcze inny natomiast wygląda, jakby były to dwa osobne domy, dopiero z bliska widać, że to rozwiązanie zostało zastosowane pośrodku”

– mówi architekt Marcin Tomaszewski.

Działka domu, który ma zostać zaprojektowany, jako tzw.: „lustrzany”, powinna być zlokalizowana w miejscu, w którym możliwe jest równomierne i niestanowiące chaosu odbicie. Przy projektach domów lustrzanych bierze się pod uwagę jednolity krajobraz, który idealnie odbije się w materiale – dokładnie tak, jak w lustrze.

Zobaczcie inne lustrzane domy, zaprojektowane przez pracownię REFORM Architekt:

 

Skomentuj:

Lustrzany dom pod Warszawą. Jak powstają lustrzane domy?