Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry

Redakcja Pressland/WG/mat. architektów

Architekci z pracowni MUS Architects stworzyli projekt nowoczesnego, oryginalnego domu na stromej działce na przedmieściu Katowic. Pozbawiona ozdobników, elegancka bryła wygląda jakby unosiła się nad skarpą.

Dom na Skarpie. Proj. MUS Architects
Dom na Skarpie. Proj. MUS Architects
Mat. MUS Architects

Historia zaczyna się od trudnej działki na przedmieściu Katowic, na zakończeniu wąskiej uliczki z typową jednorodzinną zabudową. Działka wykazuje znaczny spadek terenu. Autorzy projektu - architekci z pracowni MUS Architects, ze śmiechem zaznaczają, że "cały obszar nadawał się bardziej na górkę saneczkową niż działkę budowlaną". Jedynie od strony wjazdu, w części frontowej poziom utrzymuje poziom ulicy. Następnie teren płynnie, ale znacząco idzie w dół. Różnica między frontową częścią a końcowym punktem działki to aż 8-10 metrów! Działka miała jednak pewien ogromny atut - widok. Otwiera się na duży, niezabudowany teren.

 

Architekci zaproponowali prostopadłościenną, pozbawioną ozdobników bryłę. W strefie podjazdu dom znajduje się na ziemi, a następnie unosi się nad zboczem góry w głębi działki. Opary został na dwóch masywnych żelbetowych tarczach. Dzięki takiemu rozwiązaniu dom góruje nad otoczeniem, a mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na korony drzew oraz w dalszej części na położone niżej łąki. Takie rozwiązanie zapewniło prywatność domownikom - od strony zabudowanej sąsiedniej działki bryła jest zamknięta. Całkowicie otwiera się jednak na ścianę lasu oraz otwartą przestrzeń poza terenem opracowania.

Program funkcjonalny domu o powierzchni ok. 100 m2 jest rozłożony liniowo. Startuje w strefie wejściowej i przesuwa się wzdłuż wschodniej (północno - wschodniej) granicy działki. Masywne tarcze wspierające bryłe domu, tworzą podstawowe ściany wydzielające pomieszczenia. Rozdzielają one strefę wejściową, gospodarczą, od otwartej strefy dziennej oraz prywatną część nocną domowników. Dom składa się z pokoju gościnnego, łazienki, pomieszczenia gospodarczego, kuchni z jadalnią i salonem oraz sypialni z łazienką.

Na poziomie domu znajduje się taras (można na niego wyjść z salonu, sypialni i łazienki). Zaprojektowano również taras naziemny zlokalizowany kilka metrów niżej. Prowadzą do niego lekkie stalowe schody. Pod domem powstał zadaszony taras - naturalnie przykryty architekturą.

Skomentuj:

Dom na skarpie w Katowicach. Unosi się nad zboczem góry