Dom na skarpie [PROJEKT]
Marzeniem inwestorów był duży, nowoczesny dom inspirowany budynkami hiszpańskiej pracowni projektowej A-cero, z dużą ilością przeszkleń oraz czytelnym podziałem na część dzienną i nocną.
Zadaniem architektów było zaprojektowanie obiektu w tym duchu i dostosowanie go do naszych warunków klimatycznych, przepisów, a także działki znajdującej się na stoku. W tym celu zaprojektowano budynek częściowo zagłębiony w terenie, o powierzchni użytkowej 289,05 mkw.
Kadrowanie widoków
Ważnym założeniem projektu było zapewnienie widoku z salonu na dolinę rzeki Czechówki, ponieważ to tam cała rodzina będzie spędzać najwięcej czasu. Dużym wyzwaniem było sprostanie jednemu z głównych wymagań inwestora, tj. umieszczeniu części dziennej poniżej poziomu pomieszczeń sypialnych oraz maksymalne jej doświetlenie pomimo iż budynek znajduje się na północnym stoku. Właśnie to wpłynęło na główną formę budynku oraz jego układ wewnętrzny. Salon został wysunięty z bryły budynku w kierunku zachodnim. Zastosowano w nim największe połacie przeszklone i antresolę powyżej, aby złapać jak największą ilość światła słonecznego.Dzięki temu zabiegowi powstał czytelny podział pomiędzy strefą dzienną a nocną.
Wchodząc do budynku mamy dwie drogi do wyboru: jedna to schody prowadzące na dół do strefy dziennej, druga - to kładka prowadząca do strefy nocnej. Kolejnym zabiegiem zapewniającym funkcjonalność budynku było usunięcie części gruntu i zaprojektowanie muru oporowego przy elewacji południowo-zachodniej. Ważne dla inwestorów były duże pokoje dzieci z własnymi garderobami - aby to osiągnąć, ich część nocna została wysunięta na północ poza obrys poziomu -1 i oparta na słupach. Natomiast sypialnia rodziców miała być nieduża, lecz funkcjonalna.
Dzięki posadowieniu na płycie fundamentowej powierzchnia budynku została wykorzystana w 100 procentach. Architekci zaprojektowali piwnicę, którą inwestorzy zaaranżują jako siłownię bądź kino domowe. Przy budynku znajdzie się duży taras z ogrodem, na którym będzie można wypoczywać i organizować przyjęcia.
Na elewacjach zastosowano tynk mineralny w kolorze białym, który kontrastuje z grafitowym łupkiem. Ponadto na elewacji znajdują się płyty HPL o strukturze drewna, które ocieplają wizerunek budynku i dodają mu nowoczesności. Inwestor uzyskał już pozwolenie na budowę i planuje rozpoczęcie prac budowlanych wiosną 2018 roku.
Dom inteligenty, energooszczędny i zautomatyzowany
Jeżeli chodzi o rozwiązania niewidoczne gołym okiem, to będzie to dom inteligentny, w pełni zautomatyzowany, wykorzystujący odnawialne źródła energii. Zaprojektowano wentylację mechaniczną, klimatyzację, gruntowy wymiennik ciepła, pompę ciepła oraz system zapewniający optymalny komfort w stosunku do nasłonecznienia. Ponadto budynek posiada pod salonem w pełni wentylowaną mechanicznie, podświetlaną, cylindryczną piwniczkę na wino z krętymi schodami oraz szklaną, transparentną pokrywą.
Projekt: Marek Szorek, Bartek Kasprzak
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Kompaktowy dom w formie nowoczesnej kostki [PROJEKT]
Kolonia bloków w Singapurze 31 6-piętrowych bloków poukładano na sobie niczym klocki Jenga
Współczesne polskie domy mogą być świetne. Najlepsze realizacje [TOP 10]
Willa Tugendhatów w Brnie. Ekskluzywny modernizm Miesa van der Rohe [IKONY ARCHITEKTURY]
Najdroższy i największy dom jednorodzinny świata. Antilla Tower w Mumbaju
Fallingwater - dom nad wodospadem. Frank Lloyd Wrigth zaprojektował budynek, który wyprzedził epokę [IKONY ARCHITEKTURY]
Dom Alberta Einsteina pod Poczdamem
Kopulaki w Warszawie. Domy na Ustrzyckiej wyglądają jak wioska Smerfów