Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty

red

Ten dom łączy w sobie zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne elementy. Ale aby go pokochać, wystarczy wejść do salonu, z którego przez dwunastometrową szklana ścianę roztacza się urzekający widok na tatrzańskie szczyty.

W Kościelisku niedaleko Zakopanego powstał jednorodzinny dom, który czerpie zarówno z tradycji podhalańskiej architektury, jak również z nowoczesnego designu. Połączenie wypada naprawdę zjawiskowo.

Patrząc z zewnątrz na budynek, widzimy niedużą bryłę o proporcjach i układzie dachu typowych dla lokalnej architektury. Całość została jednak potraktowana w nowoczesny sposób z sięgnięciem po współczesne rozwiązania formalne. Tym co najbardziej rzuca się w oczy jest dwunastometrowa, całkowicie transparentna szklana otwierająca wnętrza na cudowny widok na rozległą panoramę gór.

Naszą główną inspiracją było miejsce i unikalna lokalizacja, którą w projektowanym budynku maksymalnie podkreślamy. Dzięki zastosowaniu niezakłóconego przeszklenia budynku na długości 12 m, uzyskaliśmy pełne otwarcie widokowe na zjawiskową panoramę Tatr. Dodatkowe wrażenie powiększenia przestrzeni podkreśla rozwiązanie drewnianego sufitu w wysunięty poza obrys muru okap. Dzięki temu optycznie obniżamy konstrukcję budynku i sprawiamy, że dom nabiera typowych proporcji budownictwa wsi podhalańskich. Rozłożystość bryły jest nieprzypadkowa i wiąże się ze specyfiką miejsca - mówią architekci z pracowni KARPIEL STEINDEL, która zaprojektowała budynek.
Zewnętrzne elementy z betonu i kamienia korespondują z surowym otoczeniem, pozostają też w czytelnym kontraście z ciepłymi i przytulnymi wnętrzami, w których ściany i sufit zostały wykończone drewnianą okładziną.

Bryła budynku jest doskonałym przykładem, że nowocześnie potraktowane tradycyjne formy mogą stworzyć zjawiskową kombinację. Wykorzystanie współczesnych zdobyczy techniki i możliwości jakie dają nowe materiały budowlane wcale nie musi stać w sprzeczności z poszanowaniem lokalnego charakteru przestrzeni, może zaś być jej twórczym rozwinięciem.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Dom wokół kwadratu. Prosta bryła Modern House
Zakopiański dworzec w góralskim stylu
Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach

Skomentuj:

Dom w Tatrach z widokiem na góry. Ma w sobie coś z nowoczesności i z góralskiej chaty

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej