Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Galeria Europa - Daleki Wschód. Nowy budynek Muzeum Manggha [KRAKÓW]

Redakcja

Krakowskie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha po ponad dwudziestu latach działalności doczekało się nowego budynku, dzięki któremu możliwe będzie pokazanie większej ilości dzieł sztuki będących w muzealnych zbiorach. Dotychczasowa ekspozycja skupiała się na sztuce japońskiej, teraz dzięki nowej przestrzeni wystawowej zwiedzający będą mieli też okazję zetknąć się ze sztuką pozostałych krajów Dalekiego Wschodu.

Budynek Muzeum Manggha to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najwyżej ocenianych obiektów muzealnych w Polsce zaprojektowany przez japońskiego architekta Arata Isozakiego. Po ponad dwudziestu latach działalności Muzeum wzbogaciło się w tym roku o nowy obiekt, który pozwoli na rozszerzenie ekspozycji.

Autorem projektu nowego budynku są tym razem polscy architekci: Krzysztof Ingarden i Jacek Ewy. Budowa nowej bryły w sąsiedztwie budynku uznawanego za ikonę to zawsze duże wyzwanie projektowe. Architekci zdecydowali o użyciu modernistycznej formy, która w założeniach miała uzupełniać i korespondować z sąsiednią zabudową przy jednoczesnym pozostawieniu dotychczasowego gmachu na pierwszym miejscu.

- Geometria budynku utrzymana jest w konwencji modernistycznej. Zastosowanie prostej formy to zabieg celowy. Nie chciałem, aby ten obiekt konkurował w jakikolwiek sposób z istniejącą kompozycją Muzeum Manggha. Starałem się jak najlepiej wpisać go w charakter przedpola muzeum. Bryła nawiązuje do spadku terenu, z kolei szary piaskowiec, którym zdecydowałem się pokryć elewację, ma korespondować z szarością kamienia małej architektury przed muzeum - opowiada autor projektu Krzysztof Ingarden.

W budynku powstały dwie sale wystawowe o powierzchni ok 270 m kw każda. Dodatkową przestrzenią wystawową mogą być też przestrzenie obszernego holu. Dotychczas Muzeum prezentowało głównie sztukę japońską. Rozbudowa obiektu umożliwi zaprezentowanie zbiorów pochodzących także z innych krajów Dalekiego Wschodu będącej w zbiorach muzealnych. Władze muzeum podkreślają, że obiekt ma być także miejscem spotkań artystów i stanowić płaszczyznę do wymiany myśli i doświadczeń.

Poza częścią wystawową w obiekcie znalazły się także sale do spotkań z artystami, podziemny parking na 25 samochodów oraz zaplecze magazynowe. Cały budynek liczy około 22 100 m kw. Inwestycja kosztowała prawie 29,9 mln zł, z czego 24,3 mln zł sfinansowane zostało ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko

Więcej zdjęć architektury na stronie fotografa: http://pkrajewski.pl.

W tym miejscu powstał nowy budynek Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha:

    Więcej o:

Skomentuj:

Galeria Europa - Daleki Wschód. Nowy budynek Muzeum Manggha [KRAKÓW]