Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brama Zachodnia Poznania

Sylwia Wilczak

 Kompleks biurowo-handlowy z dwoma kilkunastometrowymi wieżami planowany jest u zbiegu ulic Dąbrowskiego i Polskiej. To jeden z dwóch spektakularnych projektów, nad którymi pracuje Miastoprojekt - najstarsze biuro architektoniczne w Poznaniu 

Projekt Bramy Zachodniej w pobliżu skrzyżowania Polska, Dąbrowskiego
Brama Zachodnia W sierpniu 2008 roku pisaliśmy o projekcie u zbiegu ulicy Dąbrowskiego i alei Polskiej. Właściciel działki zaplanował wybudowanie kompleksu biurowo-handlowego z dwoma kilkunastometrowymi wieżami. Ponadto miasto planowało stworzenie pętli tramwajowo-autobusowej i parkingu park&ride. Po dwóch latach nadal stoi tam zardzewiały blaszak, a teren wykorzystywany jest przez myjnie samochodowe.
Miastoprojekt

 

Brama Zachodnia - taką nazwę będzie miał obiekt, który stanie przy trasie wylotowej z Poznania na zachód. Jak wynika ze wstępnych projektów - zapowiada się obiekt bardzo charakterystyczny: dwie wieże (15- i 18-metrową) przeznaczone na biura połączy galeria handlowa. Architekci Miastoprojektu opracowują w tej chwili szczegółową koncepcję, wkrótce planują sporządzić projekt budowlany.

Kiedy dojdzie do realizacji? Wszystko zależy od tego, czy i kiedy inwestor porozumie się z miastem. Bo od kilku lat także władze Poznania planują spore zmiany na skrzyżowaniu Dąbrowskiego i Polskiej - dla odmiany - komunikacyjne.

 

Kompleks przy ul. Głogowskiej

 

Ale to niejedyna inwestycja, w której uczestniczy Miastoprojekt. Przy skrzyżowaniu ul. Głogowskiej i Fabianowo, przy trasie wylotowej do Wrocławia, powstanie inny sporych rozmiarów kompleks: hotelowo-biurowo-handlowy.

 

Miastoprojekt

 

Miastoprojekt jest jednym z najbardziej znanych w Poznaniu biur projektowych - w tym roku kończy 60 lat. Rozpoczął działalność krótko po wojnie - od odbudowania miasta ze zniszczeń wojennych. To w tym biurze powstały tak znane obiekty, jak hotel Merkury, wieżowiec Akademii Ekonomicznej, czy ratajskie osiedla. Na początku 2007 r. przestał być przedsiębiorstwem państwowym - na wniosek obecnego dyrektora Michała Paryska został przekształcony w spółkę skarbu państwa. W tej chwili jest w trakcie prywatyzacji.

 

Czytaj więcej

Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań

Sylwia Wilczak

 

 

 

Skomentuj:

Brama Zachodnia Poznania