Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs architektoniczny na centrum naukowe - wyniki

dfg

Poznańskie biuro architektoniczne H.J. Buszkiewicz zaprojektuje dla Lublina centrum naukowe. Wśród finalistów znaleźli się również architekci z warszawskiej Grupy 5, pracowni Stelmach i Partnerzy z Lublina, a także jedna pracownia z Hiszpanii.

pracownia architektoniczna, architektura, konkurs architektoniczny, grupa 5,
II miejsce pracowni architektonicznej Grupa 5
żródło: Grupa 5

 

 

Nazwa nowej instytucji jest długa: Centrum Analityczno-Programowego dla Zaawansowanych Technologii Przyjaznych Środowisku w Lublinie Ecotech Complex. Oznacza to zespół laboratoriów, z którego będą korzystać naukowcy z Lubelszczyzny i Podkarpacia.

Inwestycję wartą 50 mln zł w całości sfinansuje Unia Europejska. Centrum ma rozpocząć działalność pod koniec 2011 roku. Unijne środki mają wystarczyć nie tylko na samą budowę, ale też na kompletne wyposażenie centrum. Koordynatorem całego przedsięwzięcia jest UMCS. To właśnie na jego działce - na skrzyżowaniu ul. Głębokiej i Pagi - stanie budynek.Wczoraj sąd konkursowy, któremu przewodniczył Mirosław Hagemejer, architekt lubelskiego SARP-u ogłosił wyniki konkursu na projekt architektoniczny Centrum. Sędziowie oceniali 22 prace. - Wszystkie stały na wysokim, wyrównanym poziomie - zaznacza Hagemejer.

 

Pierwszą nagrodę i 40 tys. zł zdobyła Pracowania Architektoniczna H.J. Buszkiewicz z Poznania. Przedstawiła ona projekt połączonych budynków. Na każdej części umieszczone są duże napisy: "Agro", "Biol" czy "Eko" - sygnalizujące jakie badania będą przeprowadzane wewnątrz. 6,5 tys. mkw ze stali i szkła, które z zewnątrz wygląda jak zbudowane plastiku.

 

Jak zaznacza Hagemejer, nowatorski wygląd zewnętrzny budynku odzwierciedla to, co będzie działo się wewnątrz: - Projekt jest prosty, wyrazisty i ekspresyjny.

- Sąd dobrze odczytał nasze intencje - mówi "Gazecie" Filip Buszkiewicz. - Chcieliśmy, żeby budynek był interdyscyplinarną platformą dla nauki. Faktycznie chcieliśmy oddać to, co będzie wewnątrz. - wyjaśnia i zapewnia, że firma na pewno usiądzie do rozmów o realizacji: - Celem jest postawienie budynku, a nie abstrakcyjne rysunki.

 

Pozostali nagrodzeni:

 

Miejsce II i 25 tys. zł - Grupa 5 z Warszawy

 

Miejsce III i 15 tys. - Stelmach i Partnerzy z Lublina

 

Wyróżnienie honorowe - ASA z Strzyżowa

 

Wyróżnienie honorowe - AIC Ekip z Hiszpanii

 

 

Czytaj więcej

 

Sławomir Skomra

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

 

 

Zobacz także:

 

Lotnisko w Świdniku

 

Tomasz Konior znów wygrywa w Katowicach

 

Najlepsze polskie realizacje - Nagroda SARP

Skomentuj:

Konkurs architektoniczny na centrum naukowe - wyniki