Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Budynek-symbol w Cieszynie

Marcin Czyżewski

Biało-czerwone akcenty, mnóstwo szkła, taras widokowy na dachu i kładka prowadząca ze Wzgórza Zamkowego. Są szanse, że przy granicznym moście w Cieszynie pojawi się niezwykły obiekt.

Gdy Polska weszła do strefy Schengen i pogranicznicy opuścili przejście graniczne, wojewoda podarował budynek Śląskiemu Zamkowi Sztuki i Przedsiębiorczości.

Zamek chce tu urządzić salę konferencyjną, biura dla firm oraz kawiarnię połączoną z muzeum granicy. Jednak największym atutem obiektu ma być jego wygląd, dlatego w planach jest gruntowna przebudowa. Do przeprojektowania starej strażnicy poproszono architekta Roberta Koniecznego, który zaproponował nowoczesną przeszkloną bryłę, która w subtelny sposób symbolizować ma złamany szlaban graniczny. Stąd jej kolorystyka - biel z czerwonymi akcentami, widocznymi głównie w nocy.

Złamany szlaban przypomina także kształt planowanej kładki, łączącej strażnicę z pobliskim Wzgórzem Zamkowym, na którym działa Śląski Zamek. Kładką spacerowicze dostaną się na dach strażnicy, gdzie zaplanowano taras widokowy. Niezwykły i lekki charakter nadbrzeżnej budowli mają nadać też szklane ściany (część szyb również ma być w czerwonej tonacji).

Marcin Czyżewski

źródło: Gazeta Wyborcza Bielsko-Biała

    Więcej o:

Skomentuj:

Budynek-symbol w Cieszynie