Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom+ pod Wrocławiem

nobo

Dom jednorodzinny projektu PAG - Pracownia Architektury Głowacki to doskonały przykład ogromnej przewagi architektury dedykowanej nad masowymi projektami z katalogów. 

pracownia architektury głowacki, polska, wrocław, architektura, dom
Dom jednorodzinny w Galowicach pod Wrocławiem, autor: Pracownia Architektury Głowacki
źródło: Pracownia Architektury Głowacki

 

 

 

Dom+ ma stosunkowo dużą powierzchnię, która sprytnie została przez projektantów ukryta wizualnie przez rozplanowanie budynku na planie krzyża. Dom stoi na rozległej działce o płaskim terenie. Stąd decyzja, żeby zaproponować architekturę o mocnej, wyrazistej bryle, która pomoże zorganizować otoczenie i oswoić otwartą dookoła przestrzeń. Budynek formą nawiązuje do przedwojennej wiejskiej zabudowy zagrodowej, charakterystycznej dla Dolnego Śląska. Oprócz kształtu, od typowej zabudowy jednorodzinnej dom wyróżnia się materiałami, którymi został wykończony. Grafitowa "skóra" struktonitu płynnie przelewa się pomiędzy ścianami i płaszczyzną dachu, a razem z drewnem w okiennicach i dużymi przeszkleniami tworzy dodatkowo ciekawy kontrast.

 

 

 

 

pracownia architektury głowacki, polska, wrocław, architektura, dom

 

 

 

Dom został zaprojektowany dla trzyosobowej rodziny. Nie tylko sama architektura , ale też miejsce w którym się znajduje jest wyjątkowe. Od najbliższych sąsiadów przestrzeń oddziela spory kawałek lasu. Wnętrza są otwarte i bardzo przestronne. Jasne materiały wykończenia połączone dodatkowo ze szkłem nadają przestrzeni lekkości i delikatności. 

 

 

pracownia architektury głowacki, polska, wrocław, architektura, dom

 

 

Projekt zrealizowano w latach 2003-2005 i nie raz został zauważony, zdobywając kilka wyróżnień. W 2005 roku budynek został zaprezentowany w miesięczniku "Architektura - Murator" a w roku 2006 w międzynarodowym czasopiśmie "A10 - New Europa architecture". W zeszłym roku wydawnictwo Murator wymieniło Dom+ wśród 25 Domów Jednorodzinnych Najlepszych Polskich Architektów 1983-2008 a ostatnio zdobył wyróżnienie honorowe w konkursie BAZA 2009 Regionalny Przegląd Architektury .

 

 

nobo

 

 

 

Zobacz także:

 

Najlepsze projekty z Dolnego Śląska  

 

Dom dla konesera

 

R House - superoszczędny dom jednorodzinny  

 

 

Skomentuj:

Dom+ pod Wrocławiem