Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich czas budować!

Michał Wojtczuk

Umowa na budowę Muzeum Historii Żydów Polskich podpisana. Budynek o niezwykłej architekturze autorstwa fińskiej pracowni Lahdelma & Mahlamäki będzie gotowy wiosną 2012 r. Robotnicy pojawią się na placu budowy jeszcze przed końcem czerwca.

Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich
Projekt Muzeum Historii Żydów Polskich

 

 

Podpisano umowę z firmami Polimex-Mostostal i PBU Interbud-West, które za 152 mln zł zbudują obiekt tuż obok pomnika Bohaterów Getta przy ul. Anielewicza. Ratusz z ministerstwem sfinansują budowę po połowie. - Zakończył się właśnie najtrudniejszy etap w historii każdej inwestycji, to znaczy zostały przeprowadzone procedury zamówień publicznych, wybrano wykonawcę i znaleziono pieniądze. Przy tym wszystkim sama budowa jest już mniejszym wyzwaniem - mówił minister Zdrojewski.

 

Budynek zaprojektowany przez fińskie biuro projektowe Lahdelma & Mahlamäki ma unikalną konstrukcję. Przez całą jego długość ma się ciągnąć pęknięcie. To wymaga postawienia dwóch wysokich na trzy piętra tzw. ścian krzywoliniowych wyglądających jak stop-klatka flagi łopocącej na wietrze. - Przesuniemy na tę budowę naszych najlepszych inżynierów. Ze ścianami na pewno damy sobie radę. Bardziej martwię się o początek prac, kiedy koparki zaczną wybierać ziemię pod dwie podziemne kondygnacje muzeum. Kto wie, co wtedy odkryjemy? Apeluję do wszystkich instytucji o współpracę, żeby nie doszło do takich sytuacji jak ze wstrzymaną odbudową Pałacu Saskiego - mówił prezes Jaskóła.


Na zakończenie budowy konsorcjum ma 33 miesiące. Oznacza to, że wiosną 2012 r. żelbetowa skorupa muzeum będzie gotowa. Potem przyjdzie czas na jego wyposażanie. Ma być tu zainstalowana m.in. multimedialna wystawa. Dzięki niej przespacerujemy się np. Nalewkami z żydowskimi sklepikami z początku XX w. Koszt wystawy i wyposażenia szacowany jest na 100 mln zł.

 

Czytaj więcej 

 

 

Michał Wojtczuk

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

 

 

Zobacz także:

 

Partenon ze szkła i marmury

 

Siostrzane Centre Pompidou

 

Nietuzinkowe wiaty pzystankowe

 

Skomentuj:

Muzeum Historii Żydów Polskich czas budować!