Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Gdańsk: konkurs na Drogę do Wolności

Aleksandra Kozłowska

Rozstrzygnięto studencki konkurs na koncepcję głównej promenady Młodego Miasta - zwyciężył Maciej Szylke. 

droga do wolnosci, konkurs architektoniczny, politechnika gdańska, architektura
I miejsce: praca Macieja Szylke
źródło: www.drogadowolnosci.pl

 

 

Pływające galerie i sceny teatralne, wielki lunapark i oceanarium - studentom architektury trudno odmówić wyobraźni i rozmachu. O to zresztą chodziło w konkursie. Choć woda obecna była we wszystkich pracach, to Maciej Szylke "poszalał" z nią najbardziej. Zaproponował kanał biegnący niemal od Bramy nr 2 aż do Martwej Wisły. Wzdłuż niego leci Droga do Wolności. Nad kanałem zaś biegną nie tylko kładki zbudowane ze stoczniowych torowisk i oryginalnego bruku, ale i... ul. Nowa Wałowa. Główna arteria dzielnicy została zamknięta w tunelach wewnątrz biurowca. - Całość przypomina więc łuk triumfalny, symbol zwycięstwa w walce o wolność - mówi Maciej Szylke. - Symboliczne są też elewacje biurowca, które od wewnątrz kształtuje nieregularnie rzeźbiona skała, nawiązująca do trwałości i osiągnięć, których świadkiem była Stocznia Gdańska i trudu, jaki został w nie włożony. 

 

 

 

- To bardzo ciekawy projekt - komentuje Antoni Taraszkiewicz, dziekan wydziału architektury PG. - Zwłaszcza Nowa Wałowa budząca tyle obaw swymi rozmiarami, tu wygląda lekko i nie przytłacza otoczenia. Konkurs miał właśnie uwolnić fantazję uczestników, pozbawić ich gorsetu ograniczeń, takich jak miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

 

 

Nagrodzeni studenci:

 

 

I miejsce: praca Macieja Szylke

 

 

II miejsce: praca Kaliny Kowalskiej i Roberta Juchnevica

 


III miejsce: praca Doroty Cichoń

 

 

 

Równorzędne wyróżnienia:

 

- praca Marioli Bugajewskiej

 

- praca Macieja Buscha i Kamila Domachowskiego

 

_____________________

 

 

 

W miesiącach od marca do czerwca 2009 roku studenci Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej przygotowali koncepcje konkursowe zagospodarowania jednego najważniejszych miejsc w dziejach powojennej Polski: promenady, nazwanej Drogą do Wolności, prowadzącej z Placu Solidarności do nabrzeża Martwej Wisły, na terenach postoczniowych w Gdańsku.

 

 

Miasto Gdańsk w porozumieniu z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej zorganizowało konkurs wśród studentów semestru przeddyplomowego na koncepcję tego miejsca. Jednocześnie ustalono zasadę, że projekty konkursowe nie muszą sztywno trzymać się zapisów planu i szkiców zagospodarowania otoczenia. Podejście do tematu było całkowicie dowolne.

 

 

Konkurs studencki jest preludium dla profesjonalnego konkursu, który będzie przeprowadzony wśród pracowni architektonicznych.

 

 

Zobacz więcej na stronie www.drogadowolnosci.pl

 

 

źródło: Gazeta Wyborcza Gdańsk

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Konkurs studencki w Lubljanie

 

Zamieszkaj w ruinie

 

Dom z kostki

 

 

Skomentuj:

Gdańsk: konkurs na Drogę do Wolności