Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nowa siedziba NOSPR będzie miała coś z familoka

Iwona Sobczyk

W grudniu sędziowie konkursu na nową siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach przyznali pierwszą nagrodę pracowni Konior Studio. Wczoraj architekci pochwalili się efektami dziewięciomiesięcznej pracy.

Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach KONIOR STUDIO
Nowa siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach
KONIOR STUDIO

 

W projekcie konkursowym architekci zaproponowali umieszczenie wielkiej sali koncertowej wewnątrz budynku jako nadwieszonej bryły o miękkich krawędziach i otoczenie jej dwoma pierścieniami. Zewnętrzny ma służyć jako przestrzeń dla muzyków. Wewnętrzny będzie monumentalnym, czterokondygnacyjnym atrium o przeszklonym dachu. Wczoraj w Rondzie Sztuki architekci pochwalili się efektami dziewięciomiesięcznej pracy, po tym jak dyrekcja NOSPR zaleciła dopracowanie zewnętrznego kształtu budynku.

 

 

 

 

Projektanci jeszcze mocniej związali budynek z otoczeniem, łącząc go kładką z Międzynarodowym Centrum Kongresowym i prowadząc wewnątrz budynku aleję, połączoną z zewnętrznymi ciągami komunikacyjnymi. Prosta bryła przyszłej siedziby NOSPR zyskała zupełnie nową elewację. - Zainspirował nas Nikiszowiec. Nie chcemy tworzyć izolowanej, wyrafinowanej wyspy, tylko obiekt wpisany w miejską i śląską przestrzeń - mówi Konior .

 

 

 

Zewnętrzny korpus gmachu będzie zbudowany z cegły i szkła. Głównym motywem elewacji będą monumentalne, nieregularne, głębokie, pionowe nacięcia. Nisze, które utworzą, zostaną pomalowane na czerwono, jak w oknie familoka.

 

 

 

 

 

 

Szczegóły projektu nadal są dopracowywane. Z Konior Studio współpracują najlepsi w Polsce specjaliści od konstrukcji, instalacji i akustyki. Sala należąca do NOSPR, z widownią na 1,8 tys. miejsc będzie największą w kraju salą koncertową i studiem nagrań. Budynek ma być gotowy w 2013 roku.

 

 

Czytaj więcej

 

 

Iwona Sobczyk

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

 

 

 

Zobacz także:

 

Konkurs na NOSPR rozstrzygnięty 

 

Polska BRYŁA z Tomaszem Koniorem

 

Polacy w finale World Architecture Festival 

 

Skomentuj:

Nowa siedziba NOSPR będzie miała coś z familoka