Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Trzeba pałacyzować!

gw

G. Michał Murawski, antropolog architektury z Anglii, ogłosił światu, że wie, jak zaprowadzić ład w stołecznej urbanistyce i architekturze, a przy okazji oswoić socrealistycznego wampira z pl. Defilad.

Wskazuje na Stadion Narodowy "totalnie wyabstrahowany od kontekstu, otoczenia", który "sterczy makabrycznie nad pozostałościami starej bryły Stadionu Dziesięciolecia". I proponuje prosty zabieg pałacyzujący - zawieszenie nad Euro koszem i murawą megalampy. Takiej jak największe żyrandole z PKiN.

Pałacyzacja miniwieży Libeskinda polegałaby na dodaniu na szczycie jej szkieletu pęku kolumn i wykorzystaniu żelbetowej konstrukcji do rozwieszania portretu patrona PKiN, czyli Józefa Stalina.

Antropolog architektury nie oszczędził też budynku, który jako pierwszy ma stanąć przy pl. Defilad. ?Najbardziej wzbudza grozę zadufany kalwinizm Muzeum Sztuki Nowoczesnej, w pseudowyrafinowany sposób próbujący >ignorować

Jaki wniosek płynie z idei pałacyzacji? Że ma ona dokładnie taki sam wpływ na ścisłe centrum jak kolejne wersje planów zagospodarowania przygotowywane w urzędzie architekta miasta. Żaden. Ale można się przynajmniej uśmiechnąć.

Dariusz Bartoszewicz

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Wrocław: Nowa Stawowa - lofty w dwóch zrewitalizowanych kamienicach
Kwartał Dworcowa w Katowicach - nowa inwestycja w centrum miasta. To projekt Tomasza Koniora
Nowoczesny bliźniak zamiast tradycjnej kostki. Dom na warszawskim Mokotowie

Skomentuj:

Trzeba pałacyzować!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej