Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polskie projekty w finale Brick Award

red

Dwa polskie obiekty zakwalifikowały się do finałowej 40 najlepszych budynków świata konkursu "Brick Award". Gmach katowickiego sądu okręgowego projektu Archistudia Studniarek+Pilinkiewicz oraz krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena. O nagrody rywalizować będą z projektami z 27 krajów.

Pawilon Wyspiański 2000
Krakowski Pawilon Wyspiański 2000 Krzysztofa Ingardena
cancre/wikipedia

Konkurs "Brick Award", organizowany przez firmę Wienerberger, największego producenta cegły na świecie, odbywa się po raz czwarty. Co dwa lata jury złożone z autorytetów światowej architektury przyznaje nagrody najlepszym współczesnym budynkom wykorzystującym ten materiał.

Sędziowie oceniają nowatorstwo formy, poprawne użycie materiału, funkcjonalność i walory ekologiczne. Sami projektanci swoich prac do konkursu zgłosić nie mogą. Najciekawsze ceglane budynki w danym kraju wybierają krytycy architektury zaproszeni do współpracy przez organizatora.

W tym roku do konkursu zakwalifikowano 260 obiektów, w tym dziesięć z Polski. W ścisłym finale znalazły się tylko dwa polskie obiekty.  40 najlepszych budynków konkursu zostanie nagrodzonych publikacją w specjalnym wydawnictwie. To świetna szansa na promocję, bo album jest dostępny we wszystkich krajach, które biorą udział w konkursie.

Gmach katowickiego sądu okręgowego zaprojektowany przez duet architektoniczny w składzie Tomasz Studniarek i Małgorzata Pilinkiewicz był także finalistą plebiscytu na BRYŁĘ ROKU 2009. Sąd jest oszczędny w wyrazie i surowo elegancki. Tę surowość kompensuje jednak pełne zieleni wnętrze. - Budynek może się wydawać nieco oschły, kiedy obserwuje się go z zewnątrz. Wnętrze z ogrodami i drewnianymi okładzinami jest skrojone na ludzką miarę. Osoby, które tu przychodzą, są zazwyczaj zestresowane. Staraliśmy się stworzyć im przestrzeń, która nie będzie budziła niepotrzebnych emocji - mówi o projekcie Małgorzata Pilinkiewicz.

źródło: Gazeta Wyborcza Katowice

    Więcej o:

Skomentuj:

Polskie projekty w finale Brick Award