Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Architekci projektują za darmo

Redakcja

Koncepcję architektoniczną osiedli opracowali bezpłatnie. Wszystko, aby pomóc najbardziej potrzebującym. JEMS architekci oraz biuro architektoniczne Artura Jasińskiego poszli z pomocą dla ofiar majowych osuwisk w gminie Lanckorona. Domy dla 31 poszkodowanych rodzin będą ekologiczne, energooszczędne i zbudowane z lokalnego budulca.

projekt, poszkodowani, osuwiska, lanckrona, izdebnik, artur jasinski
Projekt osiedla w Izdebniku autorstwa biura architektonicznego Artura Jasińskiego
biuro architektoniczne Artura Jasińskiego

Osiedle św. Jana, Słoneczne Tarasy i Jarzębinowe Ogrody - takie nazwy będą nosiły trzy osiedla, które powstają w Lanckoronie i Izdebniku. Obie miejscowości ucierpiały podczas majowych osuwisk - domy straciło ponad 150 osób. W poniedziałek gmina ogłosi przetarg, który wyłoni budowniczego osiedli.

- Pięć rodzin wskazało działki, na których postawimy domy, jednej z rodzin kupimy mieszkanie. Reszta zamieszka na wybudowanych przez gminę nowych osiedlach: siedem rodzin w Izdebniku, a 18 na dwóch osiedlach w Lanckoronie - mówi wójt gminy Zofia Oszacka. To efekt trwających od kilku miesięcy negocjacji z mieszkańcami.

Jak twierdzi Oszacka, nowe osiedla wpisują się w lanckoroński klimat. - Zależało nam na nawiązaniach do tutejszej architektury. Projektanci świetnie się z tego wywiązali. Stąd małe korpusy domów, spadziste dachy, duże drzwi, bielone drewniane elewacje - opowiada.

Żeby spełnić warunki, jakie postawił rząd, który na odbudowę dał 10 mln zł (środki z budżetu państwa i UE), domy nie mogą mieć więcej niż 100 m kw. powierzchni, a budowa 1 m kw. nie może przekroczyć 3 tys. zł. Wszystkie grunty, na których powstaną osiedla, zostały zbadane pod względem geologicznym. Nie ma tam groźby osuwisk.

Pierwsze prace rozpoczną się na przełomie września i października. Przewiduje się, że pierwsi poszkodowani mogliby zamieszkać w nowych domach już latem przyszłego roku.

Małgorzata Skowrońska

Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Skomentuj:

Architekci projektują za darmo