Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu

red

Od wczoraj przy Hali Stulecia funkcjonuje Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej. Przeszklony pawilon to jeden z elementów kompleksowej modernizacji zabytkowych terenów targowych. Nowoczesna struktura powstała w miejscu przyległego do Hali pawilonu restauracji.

Hala Stulecia znajduje się na skraju Parku Szczytnickiego. W 2006 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Autorem jej projektu był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925. Hala Wzniesiona w latach 1911-1913 na część setnej rocznicy wydania przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy.

Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej powstało w zabytkowym budynku pawilonu restauracyjnego przylegającego do Hali Stulecia. Przebudowa i przystosowanie go do potrzeb organizowania dużych konferencji rozpoczęło się w czerwcu 2009 r. i kosztowało blisko 80 mln zł.

- Budynek został przebudowany według odnalezionych przez nas starych planów z 1920 r. Wówczas zabrakło pieniędzy na ich pełną realizację; teraz, po blisko stu latach, w końcu się to udało - mówiła podczas konferencji prasowej Hanna Cervinkowa, prezes zarządu Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Hala Ludowa.

W Centrum znalazły się dwie przeszklone sale na ok. 1000 osób każda, cztery mniejsze sale konferencyjne na ok. 180 osób każda, przestrzeń VIP oraz cztery pokoje spotkań o powierzchni ok. 30 m, a także ogólnodostępna restauracja i bistro.

Ukończenie projektu było kluczowe, ponieważ stanowi ukoronowanie drugiego etapu rewitalizacji całego kompleksu Hali Stulecia. Jako pierwsze odremontowane zostały tereny wokół obiektu. Prace objęły pergolę, nieckę stawu oraz instalację fontanny. Wykonano płytę sztucznego lodowiska, zabezpieczono także pnącza porastające pergolę. Odnowiono m.in. okna, elewację zewnętrzną, pokrycia dachów oraz tereny wokół fontanny. Koszt wszystkich prac wyniósł blisko 21 mln zł.

III etap inwestycji wiąże się z remontem wnętrza Hali. Wymienione zostaną m.in. trybuny, instalacje wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe oraz centralnego ogrzewania. Remont ma się rozpocząć w styczniu 2011 r. i potrwać do sierpnia 2011 r. Na czas prowadzenia prac obiekt zostanie zamknięty. Ostatnia faza, którą zaplanowano na lata 2011-2013, zakłada m.in. budowę parkingów, remont terenów zielonych oraz wymianę nawierzchni chodników, dróg, placów i oświetlenia terenu.

źródło: PAP

    Więcej o:

Skomentuj:

Szklany pawilon przy Hali Stulecia we Wrocławiu