Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mistery Architektury Opolszczyzny

red

W tym roku jurorzy postanowili przyznać dwa pierwsze miejsca w konkursie na najpiękniejszy budynek Opolszczyzny oddany w latach 2008-2009. Trafiły one do autorów projektów budynku administracyjnego Muzeum Wsi Opolskiej oraz przebudowanego biurowca w Brzeziu. Jurorzy przyznali także wyróżnienie w kategorii "Cegła Gotycka" za najlepszą renowację.

W sumie na konkurs organizowany przez opolski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich nadesłano 14 projektów. Jury, w składzie którego zasiedli architekci Robert Konieczny (SARP Katowice), Tomasz Głowacki (SARP Wrocław) i Zdzisław Cwynar (SARP Opole), doceniło nagrodzone projekty za "bardzo wysoki poziom rozwiązań architektonicznych, dzięki którym doskonale wpisują się one w swoje otoczenie jednocześnie podnosząc jego jakość".

Autorami nagrodzonego Misterem Architektury projektu nowego budynku MWO są Iwona Wilczek, Mariusz Tenczyński oraz Ewa i Jarosław Oglęccy. To nie pierwsze laury przyznane im za ten obiekt (na koncie mają także m. in. "Nagrodę Roku 2008 SARP", "Nagrodę Roku SARP 2008 za najlepszy obiekt wzniesiony ze środków publicznych" oraz "Bryłę Roku 2008"), ale jak przyznaje Trenczyński, każda kolejna nagroda cieszy go równie mocno.

- Przy okazji pokazuje to, że warto ogłaszać konkursy architektoniczne, szczególnie w wypadku budynków stawianych z publicznych pieniędzy. W wypadku przetargów jest bowiem tak, że wygrywa projekt najbardziej opłacalny, co nie znaczy, że najlepszy. Potwierdza się to szczególnie w wypadku Opola, gdzie najciekawsze budynki powstały właśnie na drodze konkursu, a nie przetargu - podkreśla architekt.

Drugi, równorzędny Mister Architektury przypadł architektom Małgorzacie Pizio-Domicz i Antoniemu Domicz za przeobrażenie hali magazynowo-warsztatowej z lat 70. ubiegłego wieku w nowoczesny kameralny biurowiec. Budynek mieści się w podopolskim Brzeziu, swoją siedzibę ma w nim firma Knauf. Podobnie jak w wypadku budynku MWO, Mister Architektury Województwa Opolskiego 2008-2009 to nie pierwsza nagroda dla tego projektu - pod koniec maja internauci uznali biurowiec Knaufa za najlepszy budynek tego typu w kraju.

Oprócz dwóch pierwszych miejsc, jurorzy Mistera Architektury Województwa Opolskiego przyznali także wyróżnienie w kategorii "Cegła Gotycka" za najlepszą renowację. Wyróżnienie to przypadło Markowi Masnfeldowi za przerobienie gorzelni w Księżym Lesie koło Strzelec Opolskich na obiekt administracyjno-konferencyjny.

Obecnie opolski SARP przygotowuje się do organizacji tradycyjnej pokonkursowej wystawy, na której będzie można zobaczyć zarówno prace nagrodzone, jak i wybrane projekty nadesłane na konkurs. Ekspozycja ta powinna być dostępna pod koniec roku.

Piotr Guzik

Źródło: Gazeta Wyborcza Opole

    Więcej o:

Skomentuj:

Mistery Architektury Opolszczyzny