Eksport z Polski Ludowej
Dorobek polskich architektów w okresie PRL zaprezentowano na otwartej w piątek wystawie w Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki pt. "PRL™. Eksport architektury i urbanistyki z Polski Ludowej". Ekspozycja prezentuje projekty zrealizowane w okresie zimnej wojny w postkolonialnych krajach Południa.





Wystawa została zorganizowana w ramach trwającego festiwalu "Warszawa w budowie". Ekspozycję tworzy dwanaście wielkoformatowych zeszytów, w których zostały zebrane materiały na temat zagranicznej twórczości polskich architektów, urbanistów i inżynierów. Jest to prezentacja ich dorobku w Iraku, Syrii, Nigerii, Libii, Algierii i Ghanie. Większość materiałów, w tym plany, projekty i zdjęcia, pochodzi z prywatnych archiwów. W zeszytach można również znaleźć wypowiedzi ekspertów, z którymi organizatorzy wystawy przeprowadzili rozmowy.
Jak wyjaśnił kurator Łukasz Stanek, na wystawie nie uwzględniono architektów i urbanistów żyjących poza granicami Polski. - Wystawa prezentuje jedynie prace specjalistów, którzy w ramach kontraktów wyjeżdżali do socjalistycznych, czasem jedynie nominalnie, krajów Południa - podkreślił kurator.
Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Stanka, dla którego ekspozycja stanowi początek szerszych badań na temat pracy polskich ekspertów architektury w postkolonialnych krajach. Sala wykładowa Muzeum Techniki była pełna.
- W okresie zimnej wojny doszło do instrumentalizacji architektury (...) Dla obu bloków była ona narzędziem w zimnowojennej konfrontacji - mówił Stanek.
- Jednak konkurencja potęgowała rozwój - kontynuował kurator - a Południe stało się obszarem architektonicznych eksperymentów, które jednocześnie mierzyły się z energiczną urbanizacją w południowych krajach.
- Dla architektów punktem odniesienia był powojenny modernizm. Specjaliści starali się dokonać eksportu modernizmu do krajów tropikalnych, uwzględniając inny klimat, materiały i potrzeby społeczne.
Kurator przyznał, że do tej pory o udziale, tworzących w okresie PRL architektów, w światowym dorobku architektonicznym i urbanistycznym mówiono niewiele. - Trudno znaleźć odpowiednią formę do mówienia o tym dziedzictwie - stwierdził Stanek. - Myślę jednak, że zainteresowanie, jakie wzbudziła wystawa, jest sygnałem, że spojrzenie na PRL się zmienia.
Łukasz Stanek studiował filozofię i architekturę w Krakowie, Weimarze i Muensterze. Na Wydziale Architektury Uniwersytetu Technicznego w Delft obronił doktorat, obecnie pracuje na Uniwersytecie Technicznym w Zurychu.
W związku z wystawą w sobotę o godz. 18.00 w siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odbędzie się sympozjum. Zaplanowano dyskusję na temat "Socjalistycznej kompetencji. Postkolonialnej urbanizacji i dystrybucji wiedzy w okresie zimnej wojny".
Wystawę można oglądać w Muzeum Techniki do 15 listopada.
źródło: PAP
- Więcej o:
![Dom Przenikający. Proj. Exterio Architektura Dom Przenikający. Proj. Exterio Architektura]()
Dom Przenikający – architektura światła pośród sosnowego krajobrazu
![Sedesowce we Wrocławiu, czyli zespół mieszkano-usługowy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak, lata 60. XX wieku Sedesowce we Wrocławiu, czyli zespół mieszkano-usługowy przy placu Grunwaldzkim we Wrocławiu, proj. Jadwiga Grabowska-Hawrylak, lata 60. XX wieku]()
Sedesowce, czyli wrocławski Manhattan
![Osiedle TBS w Szczecinie. Proj. 22ARCHITEKCI Osiedle TBS w Szczecinie. Proj. 22ARCHITEKCI]()
Architektura, która słucha. Osiedle TBS w Szczecinie
![Fuzja w Łodzi Fuzja w Łodzi]()
Łódź: Północna część Fuzji nabiera kształtów. Rewitalizacja dawnych zakładów Scheiblera dobiega końca
![Altera Wrocław Altera Wrocław]()
We Wrocławiu powstaje Altera - nowoczesna miejska kamienica projektu Studio Ideograf
![Galeria przy Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Galeria przy Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie.]()
Galeria "Prolog" przy modernistycznej bryle Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. To projekt Nizio Design International
![Dworzec w Oleśnicy po remoncie Dworzec w Oleśnicy po remoncie]()
Zabytkowy dworzec w Oleśnicy otwarty po remocie
!["Furtki Ponidzia" - archiwum Anny Kargol Furtki Ponidzia - archiwum Anny Kargol]()
Furtki Ponidzia — znikający element krajobrazu. Unikalne mikroarchiwum ginącego designu z PRL-u









