Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Daniel Libeskind w Polsce

aru

Fani twórczości architekta Daniela Libeskinda mogą już zacierać ręce. 24 lutego w Muzeum Architektury we Wrocławiu otwiera wystawę zatytułowana "Architektura jako język. Daniel Libeskind", poświęcona jego twórczości.

Keppel Bay, Singapur, proj. Daniel Libeskind
Keppel Bay, Singapur, proj. Daniel Libeskind
Muzeum Architektury

 

Ekspozycja prezentująca fotografie, projekty i rysunki Libeskinda, ukazuje go nam nie tylko jako światowej sławy architekta i urbanistę, ale także jako twórcę scenografii teatralnych. Wystawa czynna będzie do 22 maja 2011.

Daniel Libeskind urodził się w 1946 roku w Łodzi. Początkowo ukończył studia muzyczne w Izraelu i Nowym Jorku. Później jednak porzucił grę na fortepianie i poświęcił się architekturze. W 1970 roku uzyskał dyplom Cooper Union for the Advancement of Science and Art, ukończył również podyplomowe studia z zakresu historii i teorii architektury w School of Comparative Studies w Essex w Anglii.

Jedną z pierwszych realizacji Libeskinda jest Muzeum Żydowskie w Berlinie, wzniesione według jego zwycięskiego projektu (konkurs odbył się w 1988 roku), otwarte dla publiczności w 2001 roku. Wśród licznych zrealizowanych projektów znajdują się także takie obiekty, jak m.in. Imperial Worth Museum North w Manchesterze w Anglii (1997-2001), Centrum handlowo-rekreacyjne Westside w Bernie w Szwajcarii (2000-2008), pomnik Memoria e Luce w Padwie we Włoszech poświęcony ofiarom ataków na Nowy Jork 11 września (2004-2005), czy MGM Mirage City Center w Las Vegas w USA (2009).

Keppel Bay, Singapur, proj. Daniel Libeskind

Wiele kolejnych projektów Libeskinda jest obecnie w trakcie realizacji. Pośród nich znajduje się m.in. Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie w Niemczech, a także apartamentowiec Złota 44 w Warszawie. W roku 2003 Libeskind wygrał konkurs na zagospodarowanie terenu po zniszczonych zabudowaniach World Trade Center w Nowym Jorku - jego projekt "Fundamenty Pamięci" również jest w trakcie realizacji.

Daniel Libeskind wykładał na wielu uniwersytetach na całym świecie, m.in. w katedrze Franka O. Gehry'ego na Uniwersytecie w Toronto, katedrze Cret na Uniwersytecie w Pensylwanii, katedrze Louisa Kahna na Uniwersytecie Yale, a także w Hochschule für Gestaltung w Karlsruhe w Niemczech. Otrzymał również doktorat honoris causa wielu uczelni w Europie i na świecie.

Libeskind jest laureatem licznych nagród, w tym tak prestiżowej jak Hiroshima Art Prize, którą otrzymał jako pierwszy architekt na świecie (2001), a także Deutsche Architekturpreis za Muzeum Żydowskie w Berlinie (1999), Medal Goethego za zasługi dla kultury (2000) i wiele innych.

Na wrocławskiej wystawie można będzie zobaczyć fotografie zrealizowanych projektów Daniela Libeskinda, wizualizacje jego projektów będących obecnie w trakcie realizacji, szkice, rysunki, a także projekty scenografii teatralnych i sprzęty domowe. Wystawa ta będzie drugą w Polsce prezentacją dorobku Libeskinda. Pierwsza miała miejsce w warszawskiej Zachęcie w 2004 roku.

Wystawie towarzyszy trójjęzyczny katalog (po czesku, polsku i angielsku) zawierający liczne barwne fotografie i opisy przedstawionych projektów.

 

Bryła patronem medialnym wystawy:

 

Zobacz także:


Libeskind prosi o pomoc


Libeskind Villa w Datteln


Gwiazdy architektury na ratunek Las Vegas

    Więcej o:

Skomentuj:

Daniel Libeskind w Polsce