Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wieżowiec z pracowni JEMS zamiast Mennicy

red

130-metrowy budynek zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci ma powstać na miejscu nieco wycofanego od pierzei Prostej trzypiętrowego socrealistycznego biurowca zbudowanego na początku lat 50.

Mennica Polska ujawniła projekt 130-metrowego wieżowca, jaki chce zbudować u zbiegu Prostej i Żelaznej. Drugi, niższy budynek może za kilka lat powstać na miejscu zakładu menniczego i biurowca u zbiegu Grzybowskiej i Żelaznej.

Oba swoje budynki Mennica chce wyburzyć. Na ich miejscu od strony Żelaznej, Pereca i Waliców stanęłyby przeszklone ośmiopiętrowe budynki, od Prostej zaś - 31-piętrowa wieża. Studium zagospodarowania miasta dopuszcza w tym miejscu wieżowiec. Ograniczenie do 130 metrów wymusza strefa nalotów na Okęcie. - Złożyliśmy niedawno w ratuszu wniosek o warunki zabudowy dla tego budynku - mówi Mariusz Przybylski.

Mennica deklaruje, że wraz z tą inwestycją na własny koszt zbudowałaby przedłużenie ul. Waliców od Pereca do Prostej. To odciążyłoby zatłoczoną dziś ul. Żelazną. Na lata 2012-13 stołeczny ratusz zaplanował zaś szacowane na ok. 60 mln zł poszerzenie ul. Prostej. Kilka kroków dalej, pod rondem ONZ ma zaś powstać druga linia metra. Wieżowiec byłby zatem dobrze skomunikowany. Ale czy nie szkoda socrealistycznego budynku, który wtopił się już w krajobraz Woli?

- Moja rodzina mieszka na Woli od czterech pokoleń. 200-letniego zabytku przed rozbiórką bym bronił jak Rejtan. Ale o ten budynek nie będę walczył. Może i trochę będzie mi go szkoda, ale nowy budynek poprawi wizerunek dzielnicy - mówi Marek Bojanowicz, wolski radny PO, szef dzielnicowej komisji ładu przestrzennego. Zachwyca się zaproponowanym przez projektantów przecinającym budynek pieszym pasażem, który będzie łączyć się z podobnym traktem po drugiej stronie ul. Żelaznej, na terenie dawnych zakładów Norblina.

Mennica przedstawiła radnym jeszcze jeden projekt - 13-piętrowego przeszklonego budynku na rogu ul. Grzybowskiej i Żelaznej. Dziś w tym miejscu stoi należący do Mennicy biurowiec Aurum z 1993 roku.

źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa

    Więcej o:

Skomentuj:

Wieżowiec z pracowni JEMS zamiast Mennicy