Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracje plastyczne w architekturze

fredka

Były ich setki. Sgraffita, murale, mozaiki i inne dekoracje plastyczne zdobiące setki nowych budynków w czasach PRL-u. Dziś są dewastowane lub niszczeją w zapomnieniu. 28 kwietnia będzie się można posłuchać jak je ratować. Konferencja odbędzie się w "Domu Chłopa" zdobionym w 1961 roku kompozycjami ściennymi przez Hannę i Gabriela Rechowiczów.

Były ich setki. Zdobiły kina, kawiarnie i sklepy. Szkoły, baseny i pawilony, elewacje budynków użyteczności publicznej i murki na zapleczu wielkich zakładów przemysłowych. Dekoracje plastyczne w architekturze Warszawy - sgraffita, murale, mozaiki i inne. Dziś już nieliczne, zaniedbane, zapomniane. Znakomita większość została bezmyślnie zniszczona w ostatnich dwudziestu latach w imię tzw. postępu i nowoczesności. Te ocalałe, dla większości społeczeństwa anonimowe, pozostają dziś "bezpańskie", choć mają właścicieli - niestety często zbyt wielu. Stają się zbędnym symbolem estetycznym minionej epoki w świecie szybkiego zysku, gipsowej płyty i chybionych inwestycji. Jak chronić to, co pozostało? Jak dotrzeć do świadomości społeczeństwa, urzędników i najemców lokali użytkowych? Dla kogo dekoracje te mają jeszcze wartość? Jeśli chronić je, to według jakich kryteriów - plastycznych, historycznych czy sentymentalnych?

Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć historycy sztuki, urzędnicy Ratusza i artyści w trakcie debaty zatytułowanej Dekoracje plastyczne z lat 1949-1989 w architekturze Warszawy. Dewastacje, zniszczenia, możliwe formy ochrony, która odbędzie się 28 kwietnia 2011 roku o godzinie 18 w hotelu Gromada "Dom Chłopa" w Warszawie.

Zaproszenie do dyskusji przyjęli prof. Marta Leśniakowska (Instytut Sztuki PAN), dr Marek Czapelski (Instytut Historii Sztuki UW), Grzegorz Kapłon i Barbara Potocka (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście m. st. Warszawy) i Hanna Rechowicz (malarka i projektantka). Spotkanie moderował będzie Paweł Giergoń (sztuka.net).

Debata stanowi część programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie Hanna i Gabriel Rechowiczowie. Obrazy w architekturze, która do 4 maja 2011 prezentowana jest w galerii Projekt Kordegarda.

Dzięki życzliwości dyrekcji OST Gromada, debata będzie miała miejsce w salach konferencyjnych hotelu "Dom Chłopa" ozdobionych w 1961 roku kompozycjami ściennymi przez Hannę i Gabriela Rechowiczów. Tym samym zarówno zaproszeni goście, jak i publiczność będą mieli okazję uczestniczyć w dyskusji w otoczeniu autentycznego dzieła sztuki - jednego z nielicznych już dziś starannie zachowanych przykładów monumentalnej plastyki polskiej początku lat 60. XX wieku.


Dekoracje plastyczne z lat 1949-1989 w architekturze Warszawy. Dewastacje, zniszczenia, możliwe formy ochrony

28.04.2011 (czwartek), godz. 18

wstęp wolny

adres:

Hotel Gromada „Dom Chłopa”

Plac Powstańców Warszawy 2

00-030 Warszawa

Organizator:

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki

pl. Małachowskiego 3

00-916 Warszawa

    Więcej o:

Skomentuj:

Dekoracje plastyczne w architekturze