Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Startuje Gdyński Szlak Modernizmu

red

Gdynia będzie się chwalić swoim modernizmem. Postawiła na promocję przedwojennej architektury.

Gdyński Szlak Modernizmu, modernizm, architektura międzywojenna
Gdyński Szlak Modernizmu
www.modernizmgdyni.pl

Gdyński Szlak Modernizmu to najnowszy pomysł miasta na promocję położonego w centrum unikatowego zespołu budynków. - Lata 20. i 30., gdy powstawała Gdynia, to specyficzny czas w architekturze, czas narodzin modernizmu. Gdynia jest jedynym miastem w Polsce, gdzie rozwijał się w sposób pełny. I jedynym w Europie, które w całości jest produktem jednej zamkniętej epoki: dwudziestolecia międzywojennego - mówi dr hab. Maria Jolanta Sołtysik, znawca gdyńskiej architektury i autorka książek na jej temat.

Gdynia do tej pory nie wykorzystywała wielkiego atutu, jakim jest skupiona w zwartej zabudowie śródmieścia modernistyczna architektura. Były tylko nieliczne publikacje na ten temat, konferencje naukowe adresowane do profesjonalistów i słabo oznakowane zabytkowe obiekty.

Rozmowa o architekturze Gdyni z dr hab. Marią Jolantą Sołtysik:

Ostatnio sytuacja zaczęła się zmieniać. - W zeszłym roku zorganizowaliśmy spacery po modernistycznej Gdyni. Zainteresowanie mieszkańców i turystów przeszło nasze najśmielsze oczekiwanie. Przyszło ponad 400 osób - opowiada dr Robert Hirsch, miejski konserwator zabytków.

Dlatego miasto postanowiło pójść za ciosem. W zeszłym roku ogłosiło konkurs na stworzenie Gdyńskiego Szlaku Modernizmu, który ma stać się jednym z głównych produktów turystycznych. Konkurs wygrała Agencja Rozwoju Gdyni, która za stworzenie i dwuletnią obsługę projektu dostanie 439 tys. zł.

Jak zainteresować turystów modernistycznym szlakiem? Na razie zostały wyznaczone dwie trasy: "Ulica Świętojańska" oraz "10 Lutego - Molo Południowe". Na szlaku obok najlepszych modernistycznych obiektów znalazły się m.in. Muzeum Miasta Gdyni (część jego ekspozycji poświęcona jest modernistycznej architekturze), Mini-Muzeum w zabytkowej kamienicy przy ul. 3 Maja, a także stylowe kawiarnie (Strych, Cyganeria, Anioł), a w nich półki czytelnicze z mapkami trasy i reprintami przedwojennych gazet.

Modernistyczne zabytki można zwiedzać np. z licencjonowanym przewodnikiem. Kilkunastu z nich przeszło specjalne przeszkolenie, są przygotowani także do oprowadzania osób niepełnosprawnych i niewidomych (dla nich przygotowano modele budynków).

Film promujący gdyński modernizm:

- Przewodnika można zamawiać w Miejskiej Informacji Turystycznej, obsługa grupowej wycieczki kosztuje około 200 zł. W samotnych spacerach przydatny będzie audioguide, który latem będzie można wypożyczyć w informacji turystycznej - dodaje Jacek Debis z ARG.

W ramach projektu zostanie zorganizowana także m.in. gra miejska "Zagadki Moderny" i konkurs na najlepsze zdjęcia modernistycznych budynków.

Gdyński modernizm w obiektywie >>

Więcej na stronie www.modernizmgdyni.pl

Zobacz także:

BRYLAnty polskiej moderny: Biała Gdynia

Niebotyki: amerykańska dzielnica Polski

BRYLAnty moderny: polski Le Corbusier

Skomentuj:

Startuje Gdyński Szlak Modernizmu