Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na Miejscu! Projekt, który ma ożywić miasto

red

Wiodący światowi eksperci od zarządzania przestrzeniami publicznymi przywrócą do życia dwa martwe fragmenty stolicy

Organizacja Project for Public Spaces, mająca na swoim koncie m.in. zaprojektowanie otoczenia Rockefeller Center w Nowym Jorku i kampusu Uniwersytetu Harvarda podjęła się się ożywienia Rynku Mariensztackiego oraz skweru na Osiedlu za Żelazną Bramą przy Krochmalnej 3. Pod okiem ekspertów z Nowego Jorku, z firmy Skanska - lidera zielonego budownictwa, urzędników oraz aktywistów z Fundacji Na miejscu, pomysły na zaaranżowanie i nowe funkcje dla obu lokalizacji proponować będą sami mieszkańcy

Projekt mobilizuje i inspiruje mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych w centrum miasta. Kluczowym punktem działań są warsztaty z mieszkańcami prowadzone przez ekspertów Project for Public Spaces - metodą placemaking (więcej w materiałach prasowych). W ich wyniku powstaną pomysły na ożywienie obu miejsc. Spotkania prowadzone są w duchu „społeczność jest ekspertem” od przestrzeni, w której żyje.

Wcześniej mieszkańcy zostaną solidnie przygotowani do uczestniczenia w warsztatach i do pracy z przestrzenią. Przed kulminacyjnymi spotkaniami, blisko pół roku trwały będą działania animacyjne budujące grupy i oswajające je z okolicą. Animację lokalną poprowadzi zespół Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

Efektem półtorarocznych działań będą rozwiązania przywracające oba miejsca mieszkańcom. Mają one spowodować, że ludzie będą chcieli spędzać tam czas, a nie tylko przez nie przemykać.

Nie ograniczymy się do rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Będą też propozycje aktywności i spędzania czasu oraz drobne interwencje projektantów. Może powstać np. pomysł cotygodniowego targu zdrowego jedzenia, czytelni na powietrzu albo centrum regeneracji dla rowerzystów. Propozycji powinno być jak najwięcej - mówi Marta Trakul z Fundacji na rzecz wspólnot lokalnych „Na Miejscu”, inicjatorka projektu

Jak dodaje, aby ludzie chcieli przebywać w jakimś miejscu muszą mieć tam co najmniej 10 rzeczy do robienia: np. kupienie jedzenia, zabawa wodą z fontanny czy oglądanie dzieła sztuki.

Pomysły, które narodzą się na warsztatach zostaną od razu zrealizowane w przestrzeni, żeby sprawdzić ich trafność, a mieszkańcom dać poczucie sprawczości. Te próbne projekty tzw. realizacje tymczasowe w postaci np. mobilnych stoisk handlowych, albo rozkładanych mini parków działały będą przez trzy miesiące (nazywamy je projektami LQC - od ang. light, quick, cheap projects). Będą bacznie obserwowane, a zebrany materiał i wnioski pomogą nowojorskim ekspertom przygotować długofalowe strategie rozwoju miejsc, które będą finalnym efektem projektu. Projekt ma być zrealizowany do końca roku.

Czas trwania: wrzesień 2012 - grudzień 2013

    Więcej o:

Skomentuj:

Na Miejscu! Projekt, który ma ożywić miasto