Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na Miejscu! Projekt, który ma ożywić miasto

red

Wiodący światowi eksperci od zarządzania przestrzeniami publicznymi przywrócą do życia dwa martwe fragmenty stolicy

Fundacja na Rzecz Wspólnot Lokalnych 'Na Miejscu'
MARIENSZTAT - ten fragment historycznej Warszawy, pozostaje martwy zarówno społecznie, jak turystycznie. Chcemy rozwiązać zagadkę tego miejsca, które mimo licznych starań, nigdy nie stało się atrakcyjną przestrzenią spotkań. Wspólnie z mieszkańcami opracujemy rozwiązania przywracające życie na mariensztackim rynku i w jego okolicy.
źródło: Fundacja na Rzecz Wspólnot Lokalnych 'Na Miejscu'

Organizacja Project for Public Spaces, mająca na swoim koncie m.in. zaprojektowanie otoczenia Rockefeller Center w Nowym Jorku i kampusu Uniwersytetu Harvarda podjęła się się ożywienia Rynku Mariensztackiego oraz skweru na Osiedlu za Żelazną Bramą przy Krochmalnej 3. Pod okiem ekspertów z Nowego Jorku, z firmy Skanska - lidera zielonego budownictwa, urzędników oraz aktywistów z Fundacji Na miejscu, pomysły na zaaranżowanie i nowe funkcje dla obu lokalizacji proponować będą sami mieszkańcy

Projekt mobilizuje i inspiruje mieszkańców do zaangażowania się w tworzenie tętniących życiem przestrzeni publicznych w centrum miasta. Kluczowym punktem działań są warsztaty z mieszkańcami prowadzone przez ekspertów Project for Public Spaces - metodą placemaking (więcej w materiałach prasowych). W ich wyniku powstaną pomysły na ożywienie obu miejsc. Spotkania prowadzone są w duchu „społeczność jest ekspertem” od przestrzeni, w której żyje.

Wcześniej mieszkańcy zostaną solidnie przygotowani do uczestniczenia w warsztatach i do pracy z przestrzenią. Przed kulminacyjnymi spotkaniami, blisko pół roku trwały będą działania animacyjne budujące grupy i oswajające je z okolicą. Animację lokalną poprowadzi zespół Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ę.

Efektem półtorarocznych działań będą rozwiązania przywracające oba miejsca mieszkańcom. Mają one spowodować, że ludzie będą chcieli spędzać tam czas, a nie tylko przez nie przemykać.

Nie ograniczymy się do rozwiązań architektonicznych i urbanistycznych. Będą też propozycje aktywności i spędzania czasu oraz drobne interwencje projektantów. Może powstać np. pomysł cotygodniowego targu zdrowego jedzenia, czytelni na powietrzu albo centrum regeneracji dla rowerzystów. Propozycji powinno być jak najwięcej - mówi Marta Trakul z Fundacji na rzecz wspólnot lokalnych „Na Miejscu”, inicjatorka projektu

Jak dodaje, aby ludzie chcieli przebywać w jakimś miejscu muszą mieć tam co najmniej 10 rzeczy do robienia: np. kupienie jedzenia, zabawa wodą z fontanny czy oglądanie dzieła sztuki.

Pomysły, które narodzą się na warsztatach zostaną od razu zrealizowane w przestrzeni, żeby sprawdzić ich trafność, a mieszkańcom dać poczucie sprawczości. Te próbne projekty tzw. realizacje tymczasowe w postaci np. mobilnych stoisk handlowych, albo rozkładanych mini parków działały będą przez trzy miesiące (nazywamy je projektami LQC - od ang. light, quick, cheap projects). Będą bacznie obserwowane, a zebrany materiał i wnioski pomogą nowojorskim ekspertom przygotować długofalowe strategie rozwoju miejsc, które będą finalnym efektem projektu. Projekt ma być zrealizowany do końca roku.

Czas trwania: wrzesień 2012 - grudzień 2013

Wywiad z Martą Trakul można przeczytać tutaj www.kovalesku.com

Skomentuj:

Na Miejscu! Projekt, który ma ożywić miasto