Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zvi Hecker i jego niezwykłe budynki

red

Wkrótce w Muzeum Architektury we Wrocławiu ruszy wystawa poświęcona twórczości architekta Zvi Heckera.

Synagoga w Negev
Synagoga w Negev
źródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Dla tego izraelskiego projektanta polskiego pochodzenia, architektura nie zaczyna i nie kończy się wraz z budynkiem. Pozostaje ona w stanie ciągłości i nieustannie się zmienia. Wystawa poświęcona jego dziełu prezentuje obraz takiego procesu tworzenia i ukazuje zbiór wyjątkowych budynków, które powstały dzięki niemu.

Wśród zaprezentowanych obiektów zobaczyć będzie można zarówno przykłady "architektury wielościanu", jak np. ratusz w Bat Yam (1960-63) czy dom mieszkalny Dubinera w Ramat Gan (1961-63), przykłady architektury wynikającej z zafascynowania strukturą słonecznika ze słynnym domem Spirala w Ramat Gan (1985-89) i szkołą żydowską im. Heinza-Galińskiego w Berlinie (1991-1995), czy obiekty, dla których inspiracją była księga, jak np. Centrum Kultury Żydowskiej w Duisburgu (1996-2000) i pomnik na miejscu spalonej synagogi przy Lindenstraße w Berlinie upamiętniający Noc Kryształową (1998).

Ponadto na wystawie zostaną zaprezentowane wybrane projekty konkursowe z ostatnich lat na gmachy muzeów w Polsce, m.in. wyróżniony projekt Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zvi Tadeusz Hecker urodził się w 1931 roku w Krakowie, lata wojny spędził w Samarkandzie. Edukację architektoniczną rozpoczął na wydziale architektury Akademii Górniczej w Krakowie. W 1950 roku wyemigrował wraz z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował studia na uniwersytecie technologicznym Technion w Hajfie.

W 1960 roku, po uzyskaniu dyplomu i odbyciu służby wojskowej, wspólnie z przyjacielem ze studiów Eldarem Sharonem oraz swoim nauczycielem i mentorem Alfredem Neumannem, otworzył studio architektoniczne, a już po kilku latach rozpoczął samodzielną zawodową drogę. Wielokrotnie reprezentował Izrael na Biennale Architektury w Wenecji. Wykładał na uczelniach w Europie i Ameryce. Do dziś pozostaje zawodowo związany z Berlinem i Tel Awiwem. Jest autorem i współautorem publikacji poświęconych współczesnej architekturze.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>

Letni obóz Achzivźródło: Muzeum Architektury we Wrocławiu

Wystawa pokazuje kolejne etapy jego twórczości, której źródłem była w latach 60. i 70. XX wieku geometria, a w późniejszych dekadach - metafora.

Wernisaż wystawy odbędzie się 18 czerwca o godzinie 18.00 w Muzeum Architektury we Wrocławiu, ul. Bernardyńska 5. Wystawa czynna będzie od 19 czerwca do 27 września 2015 r.

Skomentuj:

Zvi Hecker i jego niezwykłe budynki