Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zdobywcy europejskiej nagrody architektonicznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Filharmonia Szczecińska - pierwszy polski zwycięzca Mies van der Rohe Award - oraz pozostali laureaci ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej na wspólnej wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Śląskie w Katowicach
Muzeum Architektury we Wrocławiu mat. prasowe, fot. Paolo Rosselini

Ekspozycja jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy Made in Europe prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku. Przedstawia wybór najważniejszych realizacji europejskiej architektury ostatnich dwóch lat. To szczególna edycja, ponieważ na jej „krótkiej liście” wyróżniono aż trzy projekty zrealizowane w Polsce - kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego oraz Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi - Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch, która jako pierwszy w historii polski budynek, otrzymała nagrodę główną konkursu.

Wszystkie obiekty wyróżnione w ostatniej edycji konkursu zostaną zaprezentowane w formie dokumentacji projektowej zorganizowanej w obszerną bazę danych - szkiców, zdjęć, planów, map i informacji - oraz 40 modeli, w tym dwóch zwycięskich realizacji - Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna) i domu mieszkalnego Luz House w Cilleros na zachodzie Hiszpanii, projektu biura ARQUITECTURA-G (nagroda dla młodych talentów), czterech budynków zakwalifikowanych do finału - Duńskiego Muzeum Morskiego w Helsingor, Muzeum Sztuki w Ravensburgu, Centrum Studenckiego Saw Swee Hock w Londynie, Winiarni Antinori we Florencji oraz dwóch polskich obiektów z „krótkiej listy”. Uzupełnieniem wystawy będą filmy przedstawiające realizacje i proces wyłaniania zwycięzców.

Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. W tym czasie niezależni eksperci, członkowie organizacji zrzeszonych w Radzie Architektów Europy i innych stowarzyszeniach architektonicznych z krajów europejskich, a także członkowie Komitetu Doradczego, przedstawiają swoje propozycje pod rozwagę jurorów. Spośród kandydatur jury wybiera finalistów oraz projekty, które kwalifikuje na „krótką listę”, co uprawnia wyróżnionych architektów do prezentowania swojego projektu w międzynarodowym katalogu konkursu. Następnie, po zwiedzeniu zakwalifikowanych do finału realizacji, jury podejmuje decyzję o przyznaniu nagrody głównej i specjalnej nagrody dla wschodzących talentów.

Wystawę Mies van der Rohe Award 2015 można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury od 15 lutego do 27 marca 2016, wernisaż 15 lutego 2016 r. o godzinie 18.00  ul. Bernardyńska 5, Wrocław. Więcej informacji na STRONIE MUZEUM.

Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zdobywcy europejskiej nagrody architektonicznej w Muzeum Architektury we Wrocławiu