Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Konkurs na projekt instalacji artystycznej przy Ergo Arenie

red.

Ruszył konkurs na projekt instalacji artystycznej na rondzie przy Ergo Arenie, na granicy Gdańska i Sopotu. W puli nagród aż 16 tys. zł. Prace można przysyłać 30 marca 2018 roku.

Rondo przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Właśnie tutaj stanie instalacja artystyczna.
Rondo przy Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu. Właśnie tutaj stanie instalacja artystyczna.
Fot. Edyta Steć/trojmiasto.pl

Nie trzeba nikogo przekonywać o tym, jak ważna jest sztuka w przestrzeni miejskiej. Odważne, kolorowe, zaskakujące instalacje artystyczne coraz częściej pojawiają się na polskich ulicach. Teraz przyszedł czas na Trójmiasto! Konkurs zorganizował i sfinansował portal Trojmiasto.pl, który w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstania. 

Prezent dla czytelników

Pod koniec stycznia portal Trojmiasto.pl przygotował dla czytelników ankietę. Redakcja pytała o opinię na temat instalacji artystycznych zdobiących ulicę polskich miast. Ponad 70% ankietowanych odpowiedziało, że "takich rzeźb powinno być więcej, bo to dobry sposób na upiększenie i ożywienie przestrzeni miejskiej". 17% głosujących uznało, że takie rzeźby to dobry pomysł, o ile nie są zbyt kosztowne dla miast. Rozwiązaniem mogłoby być finansowanie ich przez sponsorów. Część respondentów (4%) zwróciło uwagę na fakt, że ciężko znaleźć projekt który zadowoli wszystkich. Zaledwie 8% odpowiadających uznaje takie działania za marnotrawstwo pieniędzy.

Skoro tak wiele mieszkańców Trójmiasta popiera instalacje artystyczne na ulicach miast, serwis Trójmiasto.pl zorganizował i sfinansował konkurs na projekt rzeźby, która ma szansę stać się nowym symbolem Gdańska, Gdyni i Sopotu. To piękny prezent dla czytelników, z okazji 20 lat istnienia portalu. 

Lokalizacja? W sercu Trójmiasta

Wybór lokalizacji jest nieprzypadkowy. Organizatorzy szukali miejsca, które w równy sposób dotyczyłoby Gdańska, Sopotu i Gdyni. Ponieważ granica trzech miast wypada w mało odwiedzanym miejscu w lesie, zdecydowano że instalacja stanie na rondzie przy Ergo Arenie. Obiekt położony jest między Gdańskiem i Sopotem. Jest chętnie odwiedzany również przez mieszkańców Gdyni. Instalacja stanie pośrodku ronda. Oddzielona będzie od pieszych dwupasmową jezdnią. 

Jaki powinien być nowy symbol Gdańska, Sopotu i Gdyni?

Instalacja ma za zadanie odzwierciedlać ideę Trójmiasta, jako metropolii złożonej z trzech różnych ale współpracujących ze sobą miast. Ma wywoływać pozytywne emocje, nastrajać optymistyczne i budzić dobre skojarzenia. Powinna być widoczna z daleka.

Wierzymy, że biorący udział w konkursie artyści zaproponują instalację, która odda ducha Trójmiasta - wyjątkowego w skali Polski organizmu miejskiego łączącego trzy różne, ale współpracujące ze sobą miasta. Miejsca, które w całym kraju cieszy się popularnością i sympatią. Ośrodka, do którego przyjeżdża się wypoczywać, korzystać z kultury oraz pracować

- czytamy na stronie portalu Trojmiasto.pl

Co ważne, instalacja nie będzie reklamą portalu. Nie będzie na niej neonu, baneru albo gigantycznego logotypu. Informacja o powstaniu rzeźby znajdzie się jedynie na niewielkiej tabliczce, widocznej jedynie z bliska.

Kto zasiada w jury?

Organizatorzy powołali komisję, która oceniać będzie konkursowe prace. W jury zasiądą Robert Florczak i Robert Kaja (profesorowie ASP w Gdańsku), Klaudyna Karczewska-Szymkowiak (plastyk miejski z Sopotu), Jacek Piątek (plastyk miejski z Gdynii), Michał Szymański (zastępca dyrektora Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni) oraz Michał Kaczorowski i Agnieszka Bomba z portalu Trojmiasto.pl

Jury wskaże trzy najlepsze prace. Ich autorzy otrzymają nagrody finansowe (I miejsce - 8 tys. zł, II miejsce - 3 tys. zł, III miejsce - 2 tys. zł). Dodatkową nagrodę (3 tys. zł) otrzyma praca, która zdobędzie najwięcej głosów w głosowaniu czytelników portalu Trójmiasto.pl

W konkursie może wziąć udział każdy. Prace można przesyłać do 30 marca 2018 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 16 kwietnia.

Szczegóły konkursu, regulamin, wymagania stawiane autorom prac można znaleźć tu: www.trojmiasto.pl/instalacja

    Więcej o:

Skomentuj:

Konkurs na projekt instalacji artystycznej przy Ergo Arenie