Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najlepsza przestrzeń publiczna poszukiwana

kb

Ruszyła już szósta edycja konkursu na najlepszą europejską przestrzeń publiczną European Prize for Urban Public Space. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w czerwcu 2010 roku w Barcelonie. Projekty oceni grono najlepszych specjalistów z całej Europy. Organizatorzy kładą szczególny nacisk na promowanie przestrzeni publicznej, jako niezbędnego punktu w kreowaniu przestrzeni miejskiej.

Tegoroczna edycja European Prize for Urban Public Space koncentruje się na przestrzeniach stworzonych między 2008 a 2009 rokiem w Europie. Laureatem minionej piątej edycji zostało londyńskie biuro muf. Nagrodę otrzymało za projekt Barking Town Square - rewitalizację centrum Barking, miasta satelitarnego Londynu. Projekt został wytypowany ze 176 prac nadesłanych z 26 państw europejskich.

Barking potrzebne było miejsca publiczne, które wyszłoby naprzeciw ratowaniu utraconej tożsamości. Betonowa posadzka Barking Town Square wcześniej służyła głównie jako parking. Dziś roztacza się tam serce placu otoczone różnymi funkcjami publicznymi. Znajdują się tu: ratusz,biblioteka, centrum edukacyjne, ośrodek zdrowia, domy mieszkalne, restauracje i kafejki.

Autorzy dorzucili drobny akcent historyczny w postaci kontrowersyjnej ceglanej ściany. Przypominająca ruinę fasada skrywa za sobą supermarket, a czerwona cegła, z której jest wykonana, ma być żywym symbolem tożsamości lokalnej. Ciekawym elementem jest również pasaż w podcieniu budynku z okazałymi żyrandolami i czarno-białymi płytami lastryko.

Obok placu znajduje się arboretum liczące czterdzieści drzew szesnastu różnych gatunków. Nocą całe arboretum jest podświetlane, a dobór kolorów różni się w zależności od pory roku.

Eklektyczny i niezwykle malowniczy - tak pokrótce można opisać Barking Town Square. Dzięki śmiałym posunięciom i ekstrawaganckim połączeniom przestrzeń nabrała nowego kolorytu i smaku. Już nie straszy nijakością i szarością, a tętni życiem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Najlepsza przestrzeń publiczna poszukiwana