Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Toyo Ito nagrodzony Praemium Imperiale 2010

DL

Laureatem tegorocznej edycji prestiżowej nagrody Praemium Imperiale w dziedzinie architektury został Japończyk Toyo Ito.

Nagroda Praemium Imperiale przyznawana jest od 1989 roku wybitnym malarzom, rzeźbiarzom, architektom, muzykom i ludziom teatru, za ich wybitny wpływ na międzynarodową kulturę. Wyróżnienie na polu architektury to, obok nagród Pritzkera i Miesa van der Rohe, najbardziej prestiżowe w świecie architektury. Jej laureatami byli m.in. Frank Gehry, Renzo Piano, Tadao Ando, Richard Meier, Alvaro Siza, Jean Nouvel, Norman Foster, Rem Koolhaas, Oscar Niemeyer, duet Herzog & de Meuron, Peter Zumthor, a także Zaha Hadid. W tym roku do tego swoistego panteonu sław architektury dołączył japoński architekt Toyo Ito.

Ito należy do najbardziej znanych na świcie architektów konceptualnych, a jego prace są stale innowacyjne i inspirujące. Swoją karierę rozpoczął w 1965 roku podczas studiów na Uniwersytecie Tokijskim. Jeszcze jako student zatrudnił się na półetatu w pracowni Kiyonori Kikutake Architects and Associates. W 1971 roku założył swoją własną pracownię, trudniącą się głównie projektowaniem domów jednorodzinnych. Za swój prywatny dom Srebrna Chatka (1984) otrzymał nagrodę Japońskiego Instytutu Architektury. Jego koncepcja by tworzyć budynki lekkie i przeźroczyste stanowiła ówcześnie nowość i przyciągnęła uwagę architektonicznego świata.

Później Ito rozszerzył swoją twórczość o projekty budynków komercyjnych i publicznych. Jego Mediateka w Sendai - wielofunkcyjne centrum kulturalne otwarte w 2001 roku w Sendai - wywarła wieli wpływ na światową architekturę i przyniosła mu sławę. Obecnie wraz z jego innowacyjnymi ideami i praktycznością jest postrzegany za jednego najlepszych architektów na świecie. Podczas gdy w jego pracowni powstają innowacyjne projekty jakie jak sklep firmy TOD'S w dzielnicy Tokio Omotesando (2004), tworzy on także budynki takie jak tokijski teatr publiczny ZA-KOENJI, który powstał by wzmacniać poczucie radości i zabawy.

Obecnie 80% jego projektów jest realizowanych poza granicami Japonii. Jego budynki ukazują głębokie przywiązanie do dialogu między architekturą, naturą i środowiskiem kulturalnym i stale wzbudzają zainteresowanie.

Nagroda Praemium Imperiale przyznawana przez Japan Art Association dotyczy 5 kategorii. Oprócz architektury, w której zwyciężył Toyo Ito, wśród laureatów znalazła się także włoska aktorka Sophia Loren (kategoria film/teatr), włoski pianista Maurizio Pollini (kategoria muzyka), rzeźbiarka Rebecca Horn z Niemiec (kategoria rzeźba) oraz włoski malarz Enrico Castellani (kategoria malarstwo).

    Więcej o:

Skomentuj:

Toyo Ito nagrodzony Praemium Imperiale 2010