Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"

KD
Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

W USA w stanie Indiana na terenie otoczonym lasem powstał energooszczędny, skromny i nowoczesny dom z miedzianego drewna. Obiekt mieszkalny stworzyła pracownia HAUS Architects, która podjęła się naprawdę trudnego zadania. Architekci w projekcie musieli połączyć unikalny charakter działki z prostym stylem życia właścicieli i ich zamiłowaniem do podróży. Ostatecznie udało im się tego dokonać i jednocześnie uzyskać niesamowity efekt!

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Modyfikowany termicznie jesion amerykański

Elewacja domu została pokryta modyfikowanym termicznie jesionem amerykańskim.

- Klient zapytał nas, czy w naszych wcześniejszych projektach korzystaliśmy z drewna modyfikowanego termicznie. Odpowiedzieliśmy przecząco, jednak postanowiliśmy przestudiować właściwości tego materiału. Najbardziej spodobały nam się próbki modyfikowanego termicznie jesionu. Czynnikiem decydującym była barwa i rysunek słojów - w porównaniu z innymi gatunkami drewna, ten na deskach jesionu był bardziej wyrazisty

- powiedział Christopher Short, kierownik studia HAUS Architects.

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Drewno ciemnieje naturalnie

Modyfikowane termicznie drewno z jesionu amerykańskiego nie zostało zabezpieczone olejem ani lakierem, ponieważ właściciele chcieli, aby pod wpływem warunków atmosferycznych materiał w naturalny sposób nabrał ciemnoszarej barwy.

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Ekran przeciwdeszczowy na ścianach zewnętrznych

Ściany zewnętrze są też pewnego rodzaju ekranem przeciwdeszczowym, który tworzy zamontowany specjalny system podkładek na zaczepach. Jego funkcją jest odprowadzanie wody ze ścian do zbiorników.

Architekci szacują, że w klimacie stanu Indiana użyty na zewnątrz niezabezpieczony materiał drewniany przetrwa około 25 lat.

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Drewno liściaste coraz popularniejsze w Europie i na świecie

- Wykorzystanie modyfikowanego termicznie amerykańskiego drewna liściastego w zastosowaniach zewnętrznych rośnie z roku na rok nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Projekt Copperwood House jest tego doskonałym przykładem. Proces modyfikacji termicznej (TMT) sprawia, że drewno liściaste o niskiej wytrzymałości, takie jak jesion czy tulipanowiec amerykański, staje się trwalsze nie poddając się łatwo niszczącemu działaniu warunków atmosferycznych. Dzięki tej technologii architekci zyskali dostęp do odnawialnego surowca, który dobrze się starzeje nawet bez impregnacji i jest bardziej stabilny w użytkowaniu. Z kolei głęboki, ciemny odcień materiału drewna modyfikowanego termicznie sprawia, że może być ono wykorzystywane nie tylko na zewnątrz, ale i we wnętrzach

- twierdzi David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Usytuowanie budynku

Pierwsze wersje projektowe wskazywały, ze dom miał być usytuowany na osi wschód-zachód. Architekci stosując to rozwiązanie chcieli stworzyć przestrzeń do pasywnego wykorzystania energii słonecznej. W zrealizowaniu tego planu przeszkodził od lat nieużywany rurociąg, który znajduje się na działce.

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Moduły na planie litery Z

Ostatecznie rurociąg stał się inspiracją koncepcji architektonicznej. Powstał w ten sposób ciąg przesuniętych względem siebie modułów, tworzących sypialnie, część dzienną oraz garaż, umiejscowionych prostopadle do siebie na planie litery Z. Każdy z modułów został tak ustawiony, aby zachowując kąty proste, osiągnąć pożądaną orientację względem słońca. 

Dom z miedzianego drewna - Fot.HAUS Architects

Dostęp do naturalnego światła

Projektanci ze studia HAUS zapewnili mieszkańcom dostęp do dużej ilości naturalnego światła w części dziennej i w sypialniach. Odpowiednio doświetlone zostały również przestrzenie na niższym poziomie, dzięki skierowanemu na północ ogrodu, który pełni rolę studni doświetlającej.

Udostępnij

Przeczytaj także

Olszynki Park w Rzeszowie to najwyższy mieszkalny wieżowiec w Polsce. Osiągnął już docelową wysokość - 220 metrów
Rewitalizacja w centrum miasta. Sposób na zahamowanie „pustynnienia”?
W Sieradzu powstanie Centrum Folkloru Województwa Łódzkiego. Budynek i wystawa stała to projekt Nizio Design International

Polecane

Phyllis Lambert - kobieta, która stworzyła architektów
Spełnij marzenia o własnym domu!
Pomysły na prezenty dla miłośników architektury i designu

Skomentuj:

Mariaż budynku z naturą, czyli dom z "miedzianego drewna"

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej